fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Energooszczędny dom

Energooszczędny dom

Ideą domów energooszczędnych jest obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem domu oraz komfort użytkowania. Tutaj pod uwagę bierze się odpowiednie materiały budowlane oraz proste i praktyczne projekty. Dedykuje się je osobom ceniącym nowoczesne rozwiązania i ekologię. Bardzo istotna jest tutaj mniejsza powierzchnia dachów oraz niewielkie powierzchnie użytkowe. Bardzo ważne są tutaj także korzystne instalacje np. kominek z płaszczem wodnym, solary, pompy ciepła czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Energooszczędny dom
Energooszczędny dom

Wyznaczniki domu energooszczędnego

Jednym z nich jest wielkość domu. Niewątpliwie mały dom wiąże się z mniejszymi kosztami. Wiąże się to min. z mniejszymi stratami ciepła.

Domy o prostej bryle są ekonomiczne, łatwo się je buduje, generują mniejsze koszty. Najlepiej, aby budynek posiadał dwuspadowy lub jednospadowy dach bez dodatkowych załamań, czy wypustów, które mogą powodować większą utratę ciepła.

W domu najlepiej zakładać dużo przeszkleń, sprawdzają się świetnie średniej wielkości okna, które nie tracą zbyt dużej ilości ciepła. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Cechy domów energooszczędnych

W domu pasywnym występuje niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Przegrody zewnętrzne w tych domach muszą posiadać wysoki stopień izolacyjności, używane są tutaj zazwyczaj technologie odzyskiwanie ciepła z powietrza wentylacyjnego, wykorzystuje się tu także różne inne źródła energii np. oświetlenie. (testy uprawnienia architektoniczne)

Bardzo ważne jest, by w domu energooszczędnym wykorzystywać materiały budowlane wysokiej jakości, trwałe, pozbawione wad konstrukcyjnych.

Wady domu energooszczędnego

Niestety mimo wielu zalet wyróżnia się także wady. Należy do nich cena domu pasywnego. Okazuje się że koszt takiej budowli jest droższy od 20 do 30% od tradycyjnego domu. Również kształt budynku nie wszystkim odpowiada, dla niektórych jest to wada. Nie każdy bowiem lubi proste bryły. Mogłoby się wydawać, że są one mniej estetyczne, dlatego niektórzy właśnie przez to nie decydują się na tego typu projekty. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com