fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jakie funkcje pełni tynk zewnętrzny?

Tynk elewacyjny przede wszystkim stanowi ochronę elewacji przed zniszczeniem, chroni ją przed wpływem różnych czynników między innymi atmosferycznych. Dzięki odpowiednio  dobranymi tynkom, uzyskujemy efektywny wygląd domu. Dobrej jakości tynk powinien zachować długo czystości, a w razie potrzeby można go umyć. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

tynk zewnętrzny
tynk zewnętrzny

Tynki cementowe

Tynki cementowe są to produkty trudne do obrobienia, za to bardzo wytrzymałe. Najchętniej stosuje się je w miejscach, które mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym i zawilgoceniu.

W tynku spoiwem jest oczywiście cement. Nie ma tutaj wapna, dzięki temu poprawiona jest wodoszczelność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, tynki takie mają gorszą urabialność, trudno się je nakłada i niestety nie uzyskujemy bardzo gładkiej powierzchni. Tynk ten szybko się wiąże i twardnieje, jest odporny na skurcze. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Tynki podkładowe

Wśród tynków podkładowych wyróżniamy propozycje cementowo-wapienne lub cementowe. Ich głównym zadaniem jest wyrównywanie powierzchni przed właściwym tynkowaniem np. murów ceglanych z głębokimi spoinami. Po użyciu nie uzyskamy jednak idealnej gładkości, jednakże tynki te mogą służyć podłożu pod dekoracyjne tynki cienkowarstwowe.

Tynki wygładzające

Tynki wygładzające mają postać drobnoziarnistych tynków cementowo-wapiennych. Jest to kruszywo o małej granulacji, dzięki czemu uzyskujemy właśnie idealnie gładką powierzchnię. Najczęściej wykorzystywane są do wykonywania cienkiej warstwy wierzchniej układanej na tynku podkładowym. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Tynki silikonowe

Tynki silikonowe to również ciekawa propozycja, są one elastyczne i odporne na uderzenia. Dzięki temu również są odporne na powstawanie rys, szczelin, skutek naprężeń termicznych. Powierzchnie silikonowe są odporne na promieniowanie UV, starzenie się, które wynika z wpływów czynników atmosferycznych. Dostępne są one w różnych kolorach ciemnych, jasnych, w zależności od potrzeby, w ten sposób wykończony domy ładnie się prezentują.

Tradycyjne tynki

Tynk jest tradycyjnym i najbardziej popularnym wykończeniem elewacji domu. Oczywiście mamy dostępność do tradycyjnych tynków, które do tej pory były używane. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com