Energia wodna
Wraz z rozwojem technologii pozyskiwania energii ważnym zagadnieniem stały się odnawialne i ekologiczne źródła energii. To właśnie elektrownie wodne, znane już od bardzo dawna, uznaje się za jedne z najmniej szkodliwych dla środowiska. Proces, kiedy wytwarza się energię wodną, zwana inaczej hydroenergetyką, nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych czy też zanieczyszczeń. Bardzo ważnym aspektem jest także polepszanie jakości wód w czasie mechanicznego filtrowania. Równie ważną zaletą są koszty utrzymania takich elektrowni.
Zalety energii wodnej
Porównując do innych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej, ten z wykorzystaniem wody jest niezwykle tani. Posiadanie przez państwa właśnie elektrowni pozyskujących energię z wody uniezależnia je i zapewnia bezpieczeństwo energetyczne tego kraju. Ostatecznie zagospodarowanie przestrzeni wokół elektrowni wodnej może także przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Poprzez ingerencję w kształt terenu uzyskujemy nowe, ciekawe miejsca do rekreacji. Zbiorniki, które pełnią funkcję rezerw często wykorzystuje się do żeglowania czy wędkowania. Pełnią także bardzo ważną rolę zbiorników retencyjnych, dzięki którym wzrasta bezpieczeństwo w przypadku podtopień czy nawet powodzi.
Czy wiesz że – egzamin na uprawnienia budowlane jest przeprowadzany dwa razy w roku? egzamin prowadzony jest odrębnie dla specjalności architektonicznej oraz pozostałych specjalności.
Elektrownie wodne
Podstawą funkcjonowania takiej elektrowni wodnej jest przekształcenie energii kinetycznej w mechaniczną. Przepływająca woda napędza wyprofilowane łopaty zwane turbinami. Następnie następuje zamiana energii mechanicznej w elektryczną. Ważną cechą tej metody produkcji elektryczności jest umiejętność do gromadzenia potencjału. Wodę przechowuje się w zbiornikach. Dlatego też elektrownie mogą produkować energię w dowolnym momencie, w zależności od potrzeb.
Elektrownie wodne sytuuje sie tak, aby korzystać z wód śródlądowych zebranych w zbiornikach wodnych i ciekach płynących oraz rzadziej z energii mórz i oceanów. Najczęściej występujące elektrownie wykorzystujące energię wód śródlądowych można podzielić na kilka rodzajów, mimo że fundamentalna reguła działania pozostaje taka sama. Zróżnicowanie spowodowane jest występowaniem oraz rozmiarem zbiornika magazynującego.
Rodzaje energii wodnej
Wyróżniamy:
- Elektrownie szczytowo – pompowe buduje się z dwóch zbiorników wodnych, które służą jako akumulatory. Używa się je w czasie wzmożonych potrzeb.
- Elektrownie przepływowe wykorzystują energię przepływu wody, dlatego też najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie występują rwące, naturalnie spiętrzone rzeki. Nie wyposaża się ich w żaden zbiornik gromadzący wodę.
- Elektrownie regulacyjne inaczej zwane zbiornikowymi , często mają charakter zbiorników retencyjnych. Wykorzystują zbiorniki wodne zlokalizowane przed elektrownią.