Boniowanie
Czym są właściwe elewacyjne bonie i jakie mają one zadanie? Czy mają jakikolwiek wpływ na nasz budynek, czy są jedynie przereklamowanym marketingowym chwytem? Te i wiele innych kwestii wyjaśniamy w poniższym artykule, z którego dowiesz się o nich absolutnie wszystkiego.(uprawnienia budowlane kontakt)
Zdobienie elewacji
Boniowanie ma na celu wzbogacenie wizualne naszego domu. Ma odpowiednio zdobić elewację, więc jest to proces stricte dekoracyjny. Ich dokładne i odpowiednie umieszczenie na naszym domu może go pięknie przyozdobić. Jeśli jednak nie są wykonane z należytą starannością, wówczas będą po prostu szpecić. Dodatkowo ich złe wykonanie gwarantuje nam to, że nie będą w pełni funkcjonalne. Dlatego tak ważna jest technika ich wykonania, ponieważ to właśnie ona zagwarantuje nam upragniony efekt. Najbardziej prawidłową metodę uznaje się użycie systemowych profili do boniowania. Nie jest to proces intuicyjny i prosty, więc przyjrzymy się niemu. (uprawnienia budowlane 2022)
Schemat przygotowania i wykończenia boni
Jeśli chodzi o sam schemat przygotowania boni, a także ich wykończenia, powinniśmy wykonać go w pełnej zgodności z wytycznymi, które wskazało Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu PSPS. Schemat taki wygląda następująco:
1 – tynk
2 – grunt
3 – zaprawa klejowa na siatce zbrojącej (segregator egzamin ustny uprawnienia)
4 – siatka zbrojąca z włókna szklanego, zatopiona w zaprawie klejowej
5 – zaprawa klejowa pod siatką zbrojącą
6 – klej do zamocowania profilu – niezbędny do wypełniania bruzd
7 – profil (listwa) do boniowania z perforowanymi skrzydełkami
8 – tracony element osłonowy, tzw. zaślepka – usuwa się ją po skończeniu prac elewacyjnych.(program egzaminu na uprawnienia
Podstawowe zasady
W związku z tym, że boniowanie jest procesem szczególnie skomplikowanym i wymagającym dokładności, w przebiegu montażu powinno się stosować podstawowe zasady, które wytyczono do odpowiedniego jego wykonania. Jako główne zasady wyróżnia się:
- bruzda powinna być odpowiednio większa od profilu, co ma służyć zapewnieniu przestrzeni dla klejowej zaprawy,
- zaprawę klejową rozprowadza się w bruździe pod całą powierzchnią profilu. Wlicza się w to trzy ścianki i okolice bruzd pod perforowanymi skrzydełkami profilu,
- siatkę zbrojącą zatapia się z zakładem na całej powierzchni skrzydełek;
- na połączeniu poszczególnych profili i w narożach stosuje się systemowe podkładki wzmacniające;
- złącza profilu powinno się uszczelnić masą silikonową lub akrylową (zewnętrzną), co ma służyć zapobieganiu migracji wód.
Najważniejsze jest to, by nie zabrudzić elementów profilu boniowania, dlatego należy uważać szczególnie na używanie tynku. Jako najlepsze rozwiązanie tej sytuacji uznaje się więc profile zamknięte, które mają elementy osłonowe. Ich odpowiednie zabezpieczenie pozwoli nam na to, byśmy mogli uzyskać efekt taki, jakiego oczekujemy. Czy warto zainwestować w boniowanie? Oczywiście! Spójrz tylko na powyższe zdjęcie!