Elektryczne parametry betonowych podkładów ze sprężystym przytwierdzeniem o typie SB
W nowo produkowanych podkładach betonowych z przytwierdzeniem sprężystym o typie SB mierzone rezystancje pomiędzy dybami w XXI wieku uległy zwiększeniu. Kolejowe pojazdy, jak i tramwaje jeżdżą po szynach, jakie stanowią składowy element torowiska. Wytyczają one szlak, po jakim mają się przemieszczać te pojazdy i zmniejszają one opór ich ruchu. Klasyczne tramwajowe i kolejowe torowiska tworzone na tłuczniowej podsypce i posiadają zbliżoną do siebie zabudowę. Na terenie Polski tramwajowe torowiska zelektryfikowane są stałym prądem, którego napięcie wynosi prawie w całości 600 V. Wyjątkiem są specjalne odcinki zlokalizowane na terenie zajezdni. (uprawnienia budowlane)
Posadowienie szyn
Przy każdym rozwiązaniu torowiska, jakie przeznacza się do taborów zasilanych w sposób autonomiczny korzysta się z tego, że szyny posadowione zostają na podkładach i izoluje się je od siebie oraz od gruntu, jaki je otacza. Podkłady drewniane nasycone chemicznymi środkami nie są zbyt bezpieczne dla zdrowia, ale zwiększają one trwałość podkładów i mają one wpływ na rezystancję pomiędzy szynami w danym torze. Woda jest zagrożeniem dla konstrukcji torowisk i w bardzo istotnym stopniu powoduje ona zmniejszenie się rezystancji między ziemią a szynami toru. Chcąc wpłynąć na zminimalizowanie oddziaływań destrukcyjnych wody na torowisko, w konstrukcji ich znajdują zastosowanie rozwiązania, jakie zapewniają drenaż wody opadowej. (uprawnienia budowlane segregator)
Torowiska kolejowe w Polsce
Mając na uwadze kolejowe torowiska znajdujące się w Polsce spotyka się szlaki zelektryfikowane stałym prądem z wyższym napięciem, jak i niezelektyfikowane, których to długość porównywalna jest do pierwszych. Na obszarze Polski sterowanie kolejowym ruchem stawia wymagania, aby torowisko miało zapewnioną izolację szyn danych torów względem siebie. W przypadku torowisk zeletryfikowanych stałym prądem dodatkowe wymaganie polega na odpowiedniej konduktancji jednostkowej przejścia szyny – ziemia dla jednego toru. W tym wypadku sytuacja dotyczy obu szyn, ponieważ są one elementem sieci powrotnej przy zasilaniu pojazdu z trakcyjnej podstacji. (uprawnienia budowlane testy)
Produkowanie podkładów
Wraz z biegiem czasu do produkowania kolejowych i tramwajowych podkładów zaczęto stosować strunobeton oraz żelbet. Szerokie zastosowanie podkładów betonowych jest wynikiem tego, że brak jest tu konieczności suszenia oraz nasycania podkładów drewnianych. Wiąże się to także z większą odpornością betonu na procesy destrukcji. Procesy te są wynikiem atmosferycznych czynników. Wraz z nowym materiałem na podkład węzeł służący do mocowania szyny do podkładu uległ dużym modyfikacjom. Obecnie na świecie można spotkać wiele rozwiązań dotyczących węzłów. Prawie wszystkie posiadają dodatkowe podszynowe przekładki. Mają one na celu wytłumić drgania przenoszone na podkład ze stopki szyny. Materiały mające zapewnić wysoką mechaniczną trwałość i wibroizolację zapewniają także elektryczną izolację szyny od podkładu. (uprawnienia budowlane cena)