fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ekonomiczne korzyści związane z termomodernizacją domu

W Polsce wiele domów wymaga tego, aby poprawić w nim energetyczną efektywność. Wykonując termomodernizację można zmniejszyć do 69% zapotrzebowanie związane z energią oraz mieć jednocześnie wpływ na walkę z tworzeniem się smogu. Zimą niskie temperatury sprawiają, że w Polsce ogrzewa się budynki ok. 40% dłużej oraz intensywniej, niż np. we Francji. W związku z tym, że koszty związane z ciepłem rosną, jest to duże finansowe obciążenie dla domowych gospodarstw. (uprawnienia budowlane kontakt)

Ekonomiczne korzyści związane z termomodernizacją domu
Ekonomiczne korzyści związane z termomodernizacją domu

Wydatki na nośniki energii

Aż 70% wydatków, jakie wiążą się z nośnikiem energii to wydatki na sieciowe ciepło oraz na paliwo. Jest to kolejny z argumentów, który przemawia za tym, aby wykonywać ocieplenia domów co poprawi, że jakość użytkowania takiego budynku, wpłynie na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, a przede wszystkim poprawi energetyczną efektywność całego budynku. Zasadą podstawową w tej kwestii jest to, że aby osiągnąć korzyść należy wykonać inwestycję. Przeprowadzone badania przez Instytut Ekonomii Środowiska w roku 2017 roku opublikowały, że w Polsce 59,2% jednorodzinnych domów ma ocieplone zewnętrzne ściany, a tylko 12,8% z nich posiada grubszy rodzaj izolacji od 10 cm.  (uprawnienia budowlane 2022)

W roku 2021 techniczne warunki dla nowo powstających budynków wymagają, aby grubość minimalna ocieplenia wynosiła 18 do 20 cm. Dla Polaków synonimem, jaki pasuje do energetycznej efektywności w budynku jest stosowanie energooszczędnych LED-owych żarówek. Warto jednak wiedzieć, że tylko 3-4% energii, jaką używa się w domach jednorodzinnych to energia oświetleniowa, a 70% wydatków tak naprawdę pochłania wentylacja oraz ogrzewanie. (uprawnienia budowlane program) 

Ekonomiczne korzyści

Patrząc na korzyści ekonomiczne ważna jest kolejność przeprowadzanych prac podczas wykonywania projektu renowacji jednorodzinnego budynku. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Kiedy budynek posiada solidnie wykonane ocieplenie zewnętrznych przegród, zapotrzebowanie na energię ulegnie zmniejszeniu. Można w tym wypadku zastosować kocioł, który będzie posiadać niższą moc, co wiąże się z mniejszymi kosztami związanymi z eksploatacją. Należy jednak zauważyć, że wiele jednorodzinnych domów w Polsce posiada niski energetyczny standard. Korzystając z programu dofinansowania „Czyste Powietrze” mogą poddać swoje domu kompleksowej termomodernizacji. Spowoduje ona ograniczenie uciekania ciepła w czasie zimy oraz da przyjemnie chłodne powietrze latem. (program egzaminu na uprawnienia)  

Rozłożenie inwestycyjnych środków

Od wielu lat Polacy większy nacisk kładą na estetyczne aspekty, niż na rozłożenie inwestycyjnych środków. Przeprowadzone badania przez GFK Polonia na zlecenie ISOFER pokazują, że 48% właścicieli jednorodzinnych domów bądź współwłaścicieli, które powstały 15 lat temu bądź wcześniej deklaruje, że w ciągu 5lat ocieplą swoje domy. Przeciętnie w Polsce gospodarstwo domowe przeznacza na koszty związane z ogrzewaniem przeszło 3860 zł w jednym sezonie, co daje około 27% całkowitych wydatków oraz 70% wydatków związanych z energią. Kiedy mamy do czynienia z nieocieplonym budynkiem albo ocieplonym w sposób symboliczny, w takim wypadku udział związany z kosztami ogrzewania w czasie zimy oraz klimatyzowania latem jest na dużo wyższym poziomie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com