Działanie powietrznej pompy do CWU
Patrząc na dział fizyki pompa cieplna powietrzna do CWU działa na takiej samej zasadzie, jak powietrzne rodzaje pomp do ogrzewania. , (uprawnienia budowlane kontakt) Odbywa się to w związku z termodynamicznymi przemianami płynu, który jest określany jako chłodniczy czynnik, oraz w związku z wykorzystaniem powietrza ciepła, tłoczonego przy pomocy wentylatora. Podczas zachodzących procesów w pompie uzyskuje się grzewczy czynnik. Osiągamy wodę, której temperatura osiąga 50-65°C.wykorzystywana jest ona do ogrzewania w zbiorniku wody.
Badania pracy powietrznych pomp ciepła
Za pomocą przeprowadzonych badań dotyczących pracy dużej ilości pomp określić można było zużycie elektrycznej energii przez pompy ciepła, w związku z ogrzewaniem CWU. Szacunkowe przybliżone wartości związane ze zużyciem energii kształtują się na poziomie 150 do wartości 350 kWh/osobę/rok. (uprawnienia budowlane 2022) Przyjęta przeciętna wartość wynosi 230. Podgrzewając zbiornik, którego pojemność wody wynosi 200 litrów z 10°C do temperatury 40°C, należy zużyć 7kWh energii. Ponieważ ilość energii jest znacząca, pompa ciepła powinna cechować się wysokim poziomem wskaźnika COP. Na rynku można otrzymać pompy CWU, które posiadają wskaźnik COP w przedziale 2,90 – 3,60. Chcąc obniżyć znacząco koszty związane z grzaniem CWU, stosuje się pompy z wysokim wskaźnikiem COP. (uprawnienia budowlane program)
Sprężarki w pompach ciepła
Najczęściej wykorzystuje się sprężarki w pompach ciepła o całkowitej mocy 1,8 kW do 2,5 kW. Zbiornik pogrzewacza musi posiadać wbudowaną elektryczną grzałkę, której moc wynosi 2- 4 kW. Taka grzałka zapewni podgrzanie wody w CWU w komfortowym bądź awaryjnym trybie. Chcąc zaopatrzyć się w powietrzną pompę ciepła nie ma potrzeby rezygnować z obecnego ogrzewania kotłem na stałe paliwo, kotłem olejowym bądź gazowym. Pompa skutecznie może współpracować z istniejącym w domu źródłem ogrzewania. Należy tak zaprojektować instalację, aby wykorzystywane było tańsze źródło. Instalacja w takim wypadku będzie pracować sama w trybie automatycznym. Na ilość zużywanego prądu w związku z pracą pompy ciepła CWU wpływa ilość wody wyprodukowanej, temperatura CWU oraz sposób zamontowania pompy. Ważne jest też zastosowanie powietrznej pompy ciepła o dobrych parametrach oraz wskaźniku COP, a także zastosowanie obiegowej pompy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Montaż powietrznej pompy ciepła z CWU
Montaż pompy jest prosty i nie wymaga stosowania dużych budowlanych oraz montażowych prac. Powietrzne pompy ciepła z CWU pobierają z pomieszczenia powietrze tam, gdzie są zamontowane. Mogą pobierać je także w niezależny sposób z zewnątrz za pomocą podłączeń wentylacyjnych rur. Na wylocie pompy powietrze zasilające oddaje ciepło i zostaje schłodzone o kilka do kilkunastu stopni. To powoduje, że można je wykorzystać przy chłodzeniu okresowym wybranych pomieszczeń. Taka forma chłodzenia uchodzi za bezpłatną, ponieważ nie generuje żadnych kosztów w związku z normalną pracą cieplnej pompy, która podgrzewa wodę. Czas pracy działania pompy ciepła zależy od ilości wody, jaka ma zostać ogrzana oraz od grzewczej mocy pompy. Zazwyczaj wynosi on od 5 do 10 godzin w ciągu doby.