fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Działanie powietrznej pompy do CWU

Patrząc na dział fizyki pompa cieplna powietrzna do CWU działa na takiej samej zasadzie, jak powietrzne rodzaje pomp do ogrzewania. , (uprawnienia budowlane kontakt) Odbywa się to w związku z termodynamicznymi przemianami płynu, który jest określany jako chłodniczy czynnik, oraz w związku z wykorzystaniem powietrza ciepła, tłoczonego przy pomocy wentylatora. Podczas zachodzących procesów w pompie uzyskuje się grzewczy czynnik. Osiągamy wodę, której temperatura osiąga 50-65°C.wykorzystywana jest ona do ogrzewania w zbiorniku wody.

Działanie powietrznej pompy do CWU
Działanie powietrznej pompy do CWU

Badania pracy powietrznych pomp ciepła

Za pomocą przeprowadzonych badań dotyczących pracy dużej ilości pomp określić można było zużycie elektrycznej energii przez pompy ciepła, w związku z ogrzewaniem CWU. Szacunkowe przybliżone wartości związane ze zużyciem energii kształtują się na poziomie 150 do wartości 350 kWh/osobę/rok. (uprawnienia budowlane 2022) Przyjęta przeciętna wartość wynosi 230. Podgrzewając zbiornik, którego pojemność wody wynosi 200 litrów z 10°C do temperatury 40°C, należy zużyć 7kWh energii. Ponieważ ilość energii jest znacząca, pompa ciepła powinna cechować się wysokim poziomem wskaźnika COP. Na rynku można otrzymać pompy CWU, które posiadają wskaźnik COP w przedziale 2,90 – 3,60. Chcąc obniżyć znacząco koszty związane z grzaniem CWU, stosuje się pompy z wysokim wskaźnikiem COP. (uprawnienia budowlane program)

Sprężarki w pompach ciepła

Najczęściej wykorzystuje się sprężarki w pompach ciepła o całkowitej mocy  1,8 kW do 2,5 kW. Zbiornik pogrzewacza musi posiadać wbudowaną elektryczną grzałkę, której moc wynosi 2- 4 kW. Taka grzałka zapewni podgrzanie wody w CWU w komfortowym bądź awaryjnym trybie. Chcąc zaopatrzyć się w powietrzną pompę ciepła nie ma potrzeby rezygnować z obecnego ogrzewania kotłem na stałe paliwo, kotłem olejowym bądź gazowym. Pompa skutecznie może współpracować z istniejącym w domu źródłem ogrzewania. Należy tak zaprojektować instalację, aby wykorzystywane było tańsze źródło. Instalacja w takim wypadku będzie pracować sama w trybie automatycznym. Na ilość zużywanego prądu w związku z pracą pompy ciepła CWU wpływa ilość wody wyprodukowanej, temperatura CWU oraz sposób zamontowania pompy. Ważne jest też zastosowanie powietrznej pompy ciepła o dobrych parametrach oraz wskaźniku COP, a także zastosowanie obiegowej pompy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Montaż powietrznej pompy ciepła z CWU

Montaż pompy jest prosty i nie wymaga stosowania dużych budowlanych oraz montażowych prac. Powietrzne pompy ciepła z CWU pobierają z pomieszczenia powietrze tam, gdzie są zamontowane. Mogą pobierać je także w niezależny sposób z zewnątrz za pomocą podłączeń wentylacyjnych rur. Na wylocie pompy powietrze zasilające oddaje ciepło i zostaje schłodzone o kilka do kilkunastu stopni. To powoduje, że można je wykorzystać przy chłodzeniu okresowym wybranych pomieszczeń. Taka forma chłodzenia uchodzi za bezpłatną, ponieważ nie generuje żadnych kosztów w związku z normalną pracą cieplnej pompy, która podgrzewa wodę. Czas pracy działania pompy ciepła zależy od ilości wody, jaka ma zostać ogrzana oraz od grzewczej mocy pompy. Zazwyczaj wynosi on od 5 do 10 godzin w ciągu doby.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com