fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Działanie interferencyjnego radaru

Interferencyjny radach wykazuje zakres działań o charakterze statycznym oraz dynamicznym. Statyczne monitorowanie pozwala śledzić powolne przemieszczenia w danym obiekcie. Za jego pomocą można wykryć wszelkie uszkodzenia oraz przemieszczenia pojawiające się w konstrukcji podczas jej budowy, a także dokonywać w sposób ciągły monitoringu odkształceń oraz przemieszczeń. Monitorowanie dynamiczne polega na śledzeniu drgań oraz przesunięć o gwałtownym charakterze oraz dokonywać pomiarów rezonansowej częstotliwości konstrukcji. Za pomocą monitorowania dynamicznego można również dokonywać pomiaru modalnych fal konstrukcji. (uprawnienia budowlane program) 

Działanie interferencyjnego radaru

Możliwości pomiarowe

Chcąc zaprezentować możliwości pomiarowe urządzenia nagrano przykładowy rodzaj przebiegu, związany ze zmiennością przemieszczeń w czasie, gdzie punkty były zlokalizowane na moście w odległości 43, 69 oraz 95 metrów. Przebieg odnosił się do ruchu, jaki występował aktualnie na tym moście. Zauważono, że przejeżdżające ciężarowe samochody o niewielkiej masie powodowały łatwe do zidentyfikowania ugięcia w mostowym przęśle. Zaobserwowano także przesunięcie w czasie pojawienia się maksymalnego przemieszczenie konstrukcyjnego elementu w zgodzie z aktualną pozycją aut, w jakiej się znajdowały. Jest to tylko niewielka część możliwości, jaką posiada radar IBIS-FS. Radar ten pozwala dokonywać bezinwazyjnych badań związanych z drganiem konstrukcji. (uprawnienia budowlane)

Dokonanie dynamicznych pomiarów

Dynamiczne pomiary z zastosowaniem radaru IBIS-FS wykonano w części zachodniej mostu Milenijnego, który znajduje się na obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia.   (uprawnienia budowlane segregator )   Obiekt, jaki został poddany badaniu jest podwieszanym mostem, gdzie obciążenie przenoszone zostaje z pomostu na dwa pylony poprzez ukośne cięgna. Ten most oddano do użytku w 2004 roku. Jego całkowita długość wraz z wiaduktami wynosi aż 923,5 metrów. Wymiary pylonów to: szerokość 25,12 m oraz wysokość 50 m. Pomostowa płyta osiąga całkowitą szerokość na przystankach i pasach 32,12m, a w pozostałych częściach szerokość wynosi 25,12 m. Most waży około 103 tys. ton. Budowa jego konstrukcji to zbrojony beton B35 oraz B50 i przęsła powstałe ze sprężonego betonu B50. Na moście znajdują się dwupasmowe dwie jezdnie, dwie rowerowe drogi oraz dwa chodniki. Most cechuje się intensywną eksploatacja zarówno przez miejską komunikację, jak i przez samochody osobowe i ciężarowe. Przeprowadzone badania miały miejsce w najdłuższym z nurtowych przęseł, którego rozpiętość miała 153 metry. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Przebieg badania za pomocą radaru IBIS-FS

Podczas przeprowadzanie badanie dużą zaletą radaru było równoczesne dokonywanie pomiarów dla wielu konstrukcyjnych punktów na moście poprzez zastosowanie wiązki mikrofalowego promieniowania jednocześnie. Takie działanie pozwoliło w dynamiczny sposób dokonać mapowania konstrukcyjnych przemieszczeń w rzeczywistym czasie. Radar interferencyjny IBIS-FS umieszczono pod mostem Milenijnym, w zachodniej jego części. Takie umieszczenie było kluczowe, aby wykonać dokładne badania dotyczące pionowych przemieszczeń. Radar umieszczono pod konstrukcją mostu, na około 9,9 m. Częstotliwość próbkowania w czasie pomiaru wynosiła 25 Hz, a na moście nie występowały żadne drogowe zakłócenia w ruchu. Oprogramowanie w radarze pozwala podglądać w rzeczywistym czasie pięć dowolnych punktów, co jest niewątpliwą zaletą. (uprawnienia budowlane 2022)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com