fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drewno na budowie

Wybierając drewno na budowę najczęściej kierujemy się ceną. Równie ważne są jednak inne walory, tj. trwałość, twardość i wytrzymałość. Te cechy bezpośrednio przekładają się na uciążliwość przy impregnacji surowca. (uprawnienia budowlane kontakt) Największą twardością i wytrzymałością odznacza się Modrzew. Jego obróbka jest trudniejsza. Cena zazwyczaj wyższa. Posiada większą odporność na grzyby i szkodniki. Równie trudny w impregnacji jest świerk. Mniej sękaty niż sosna, która jest bardziej trwała . Bardzo zbliżonym, często błędnie rozpoznawanym surowcem, które bardzo trudno odróżnić od świerku jest jodła. Świerk podobnie jak i sosna są dużo cięższe po wysuszeniu w stosunku do jodły. Sosna i świerk zawierają więcej żywicy. Często są sprzedawane jako jeden surowiec. Ze względu na mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną oraz uciążliwość przy impregnacji jodła jest coraz rzadziej spotykanym surowcem dostępny w tartakach, najczęściej na terenach górskich. (uprawnienia budowlane 2022)

Drewno na budowie
Drewno na budowie

Jakość i klasa wytrzymałości

Drewno kupujemy najczęściej w formie już obrobionej w procesie przetarcia drewna w postaci „tarcicy”. Uwzględniając stopień obróbki drewna największą popularnością jako drewno konstrukcyjne cieszy się tarcica obrzynana, 12 % wilgotności, mieszcząca się w przedziale wytrzymałościowym (na zginanie) pomiędzy  C18 a C40, posiadająca drugą klasę jakości (znaczona zieloną kropką). Więźby dachowe zazwyczaj buduje się przy użyciu tarcicy w przedziale klasowym pomiędzy C24 a C27. (uprawnienia budowlane program) Dostępne są również tarcice strugane i suszone komorowo ( w temp 75 stopni, w komorach), co sprawia niż wilgotność surowca spada nawet poniżej 12 %, co jest prawie niemożliwe do osiągniecia podczas suszenia naturalnego, w związku z czym surowiec taki uważa się za towar luksusowy. Podobnemu procesowi suszenia komorowego poniżej 15% wilgotności poddaje się drewno klejone na mikrowczepy zwane drewnem KVH. Ze względu na proces wzdłużnego klejenia z tego surowca uzyskuje się elementy długości aż do 16 metrów.

Wilgotność drewna ma znaczenie

Kolejnym ważnym elementem przy użyciu drewna konstrukcyjnego jest jego wilgotność, która nie powinna przekraczać 15%, idealnie zaś gdy osiąga poziom między 7 a 13%, a surowiec zostaje poddany obróbce cieplnej w komorze (temp 75Stopni), ze względu na wytrzymałość, która przekracza 50% w stosunku do drewna wilgotnego. Suszenie drewna zapobiega powstawaniu wypaczeń i odkształceń, w procesie naturalnego schnięcia, które uniemożliwiają montaż więźby, powodując uszkodzenie całej konstrukcji dachu. Dla porównania, uzyskanie dopuszczalnego stopnia wilgotności w warunkach naturalnego procesu suszenia na świeżym powietrzu lub w magazynie zajmuje od roku do kilku lat. (program egzaminu na uprawnienia) Po roku takiego suszenia, w stabilnych warunkach pogodowych, o które ciężko w naszym klimacie wilgotność drewna spadnie najwyżej do 18%.  Najbezpieczniej, więc kupić już wysuszone drewno, a przed zakupem sprawdzić jego wilgotność specjalnym wilgotnościomierzem, dostępnym w każdym składzie drewna lub tartaku. Godną polecenia jest tarcica, której wilgotność nie przekracza 12 %.

„Więźba do składania”

W celu przyśpieszenia budowy oraz ułatwienia pracy wykonawcom warto skorzystać z możliwości (dodatkowo płatnej) docięcia elementów na wymaganą długość, wycięcia otworów, zaciosów czy wrębów w krokwiach, słupach i belkach według specyfikacji projektowej ( w której znajdziemy rozrysowane połączenia ciesielskie i rozmieszczenia otworów). Oczywiście w cenie i standardzie każdego tartaku otrzymamy elementy  o zadanych przekrojach, warto jednak rozważyć mała dopłatę, gdyż bardziej konkretny sposób przygotowania drewna możemy już nazwać „więźbą do składania”. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com