fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drenaż zielonego dachu

W ostatnich latach posiadanie dachu zielonego to już nie tylko ochrona przed słońcem i wiatrem. Obecnie mówi się o nim, jako o rewelacyjnym urządzeniu hydrotechnicznym, które pozwala na gospodarowanie wodami opadowymi. I właśnie w tym celu stosuje się drenaże odprowadzające wodę. Jak sama nazwa wskazuje drenaż zielonego dachu służy odprowadzeniu wody deszczowej.  (uprawnienia budowlane program) 

Warstwa drenująca
Drenaż zielonego dachu

Warstwa drenująca

Aby odprowadzić nadmiar wody z warstwy wegetacyjnej należy umieścić tzw. warstwę drenującą. Mamy do wyboru wiele rozwiązań. Najkorzystniej cenowo wychodzi montaż drenażu z folii kubełkowej.  (uprawnienia budowlane kontakt)  Sprawdzi się ona w przypadku dachów o niedużym ciężarze warstwy substratu oraz roślinności ekstensywnej. Układamy ją na warstwie hydroizolacji, do której potrzebujemy również warstwy retencyjnej oraz filtrującej. Proces ten polega na rozpostarciu mocnej geowłókniny na folii kubełkowej, na nią układa się keramzyt, pamiętając aby posiadała wysoką wodoprzepuszczalność. Następnie na górę kładziemy kolejną warstwę geowłókniny . Keramzyt posłuży tutaj do wspomagania drenażu oraz kumulowania wilgoci niezbędnej dla warstwy wegetacyjnej. Nie jest to konieczne, ale można też keramzyt wymieszać z substratem. Kolejnym rozwiązaniem, nieco bardziej kosztownym jest umieszczenie maty drenażowej magazynującej wilgoć zamiast folii kubełkowej. Mata zrobiona jest ze splotu twardych włókien. Dwustronne powlekana membraną filtracyjną. Pomimo tego, iż maty drenażowe cieszą się największym powodzeniem, nie jest to temat zamknięty. Z roku na rok pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań i nowinek technologicznych.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Warstwa ziemi uprawnej

Warstwa ziemi uprawnej czyli substrat.  Po wcześniejszym przygotowaniu dachu możemy układać substrat na zielonym dachu. Na rynku mamy wiele rodzajów, dobieranych przez specjalistów pod kątem roślinności przewidzianej na zielonym dachu. Spośród nich mamy do wyboru: Substraty intensywne i ekstensywne, oraz lekkie i trawnikowe. Nie poleca się umieszczania na dachu zielonym ziemi wykopanej bezpośrednio z terenu  inwestycji. Często jest zachwaszczona, zbyt mało przepuszczalna i za ciężka. Ze względu na brak właściwej struktury nie poleca się też używania zwykłej ziemi kwiatowej. Efektem takich działań może być erozja tej powierzchni. Na dachach płaskich i spadzistych możemy użyć substratu ekstensywnego. Ich walory świetnie się sprawdzą przy uprawie mchów, ziół i bylin. Rośliny te mają niewielkie wymagania siedliskowe. Substrat intensywny natomiast wykorzystuje się przy roślinach o dużych wymaganiach siedliskowych, czyli rośliny cebulowe, drzewa, krzewy oraz trawniki.  (uprawnienia budowlane)

Sadzenie zieleni

Ostatni etap czyli sadzenie zieleni można już wykonać samodzielnie, korzystając z darni w rolce lub specjalnych mat wegetacyjnych. Najłatwiej, choć nie najtaniej skorzystać z usług profesjonalnych firm zakładających zieloną roślinność na dachu. W tym miejscu warto też pomyśleć o systemie automatycznego nawadniania przed wykonaniem podłoża. Instalacje prowadzi się wówczas po dachu. Możemy też zakupić specjalne systemy i wykonać obsadzanie przy ich pomocy samodzielnie. W zestawie znajdziemy: skrzynki, listwy, rynienki drenujące, wkładki filtracyjne oraz substrat. Na listwach ustawiamy skrzynki, wewnątrz których układamy wkładki filtracyjne i rozkładamy substrat.  Wierzchnia warstwa to mata wegetacyjna z roślinnością taką jak byliny czy trawy. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com