fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drążenie tunelu maszyną TBM

Proces związany z drążeniem tunelu rozpoczyna się od zastosowania maszyny TBM od przejścia przez startową komorę, której grubość wynosi od 10 metrów do 20 metrów. Takie prace zajmują maszynie około dwa tygodnie. Po tym czasie maszyna rozpoczyna drążenie w rodzimym gruncie. Jej drążeniowa prędkość wynosi na dobę od 8 do 10 metrów. Co pewien okres czasu maszynę należy konserwować i robić technologiczne postoje, które wiążą się z wymianą żłobiących narzędzi skrawającej grunt tarczy oraz przedłużeniem rurociągów, które doprowadzają powietrze, wodę i płuczkę. Maszyna posiada czoło, które jest wyposażone w tarczę o typie Mix.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Drążenie tunelu maszyną TBM
Drążenie tunelu maszyną TBM

Technika związana z drążeniem tunelu przez TBM

W pierwszej kolejności maszyna TBM odspaja grunt na całkowitej powierzchni czoła tunelu za pomocą skrawającej obrotowej głowicy. Tak odspojony grunt miesza się z płuczką i przepływa w przegrodzie do wylotu. W dalszym etapie grunt i płuczka zasysane są z roboczej komory do rurociągu, a w dalszym etapie przepompowuje się rurociągiem do separacyjnego zakładu, jaki znajduje się na zewnątrz tunelu. Zakład separacyjny oddziela grunt od płuczki i uzupełnia bentonitową mieszanką, a dalej przepompowuje się ją znowu w kierunku przodku. W roboczej komorze utrzymywana jest powietrzna poduszka, która wpływa na zrównoważenie ciśnienia wody i gruntu. Erektor z kolei układa tubingi, czyli elementy obudowy. Przed rozpoczęciem tunelowania w startowym szybie montuje się oporową ramę. Jest ona pierwszym miejscem zapierającym, za pomocą hydraulicznych siłowników. Pozwala to przenieść niezbędne siły do rozpoczęcia procesu drążenia.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Zamknięta tarcza w drążącej maszynie

Podczas drążenia podwodnego tunelu proces ten zachodzi za pomocą zamkniętej tarczy. Jest to zabezpieczona przestrzeń ochronną obudową, którą nazywa się płaszczem. Na taką tarczę składają się dwa bloki. Pierwszym z nich jest urabiający zespół, który dzieli się na przednią i tylną część. Część przednia jest podparciem czoła wyrobiska, a tylna ma za zadanie podtrzymywać grunt. Drugim blokiem są hydrauliczne siłowniki, które wpływają na posuwanie się tarczy. Mogą one niezależnie się poruszać, a zapierają się o wbudowane tubingi. W konsekwencji urabianie gruntu zamkniętymi tarczami jest procesem mechanicznym. Wydrążając odcinek, którego szerokość wynosi jeden pierścień, układa się w tym miejscu obudowę tunelu. Maszyna TBM porusza się zgodnie z trasą, jaka została wcześniej wyznaczona. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wejście do tunelu

Tunelowe wejście powinno być odpowiednio oznaczone.   (uprawnienia budowlane 2022) Możliwość wejścia do niego powinny posiadać tylko upoważnione do tego osoby, które posiadają identyfikator uzyskany przez koordynatora BHP na placu budowy. Na wejściu do tunelu ustawia się tzw. stróżówkę, gdzie osoba wchodząca do tunelu pozostawia swój identyfikator. To pozwala kontrolować liczbę osób znajdujących się na terenie tunelu. Każda z takich osób na wejściu do tunelu otrzymuje oddechowy ucieczkowy aparat. Do momentu, aż prace drążeniowe oraz wykonana obudowa tunelu nie zakończą się, postronne osoby mają całkowity zakaz wejścia na teren tunelu.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com