fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Domieszki humusu

Domieszki humusu

Humusowy kwas jest organicznym kwasem, powstającym podczas rozkładu w wilgotnej ziemi albo we wodzie organicznych ciał, takich jak: torf, rośliny czy brunatny węgiel. Występuje on w postaci nalotu na ziarnach naturalnego kruszywa, zwłaszcza kopalnianego piasku. Humusowy kwas razem w wapnem cementowego zaczynu tworzy mydło, które umożliwia prawidłowe reakcje z hydraulicznymi składnikami (nauka do uprawnień budowlanych).

Domieszki humusu
Domieszki humusu

Powstrzymanie wiązania cementu

Doświadczenia pokazują, że 2% humusowego kwasu w stosunku do ciężaru, jaki wykazuje piasek wystarcza, aby zatrzymać wiązania cementów. Orientacyjne badania czyli to, ile humusu jest w piasku wykonuje się następująco. Butelkę o pojemności 0,5 litra wykonaną z przezroczystego szkła zamykaną szklanym albo gumowym korkiem napełnia się do połowy jej wysokości piaskiem, który chcemy zbadać. Następnie dolewamy do niej 3% roztwór wodnego sodowego ługu, do momentu, gdzie poziom cieczy dojdzie do około 2/s wysokości. Butelkę należy zakorkować i dokładnie skłócić, a potem odstawić na 24h. Po tym czasie ocenia się barwę klarowanej cieczy. Słomkowa albo jasnożółta nie powoduje niepokoju. Ciemnożółta, brązowa i ciemnobrązowa, pomarańczowa wskazuje, że podczas zastosowania piasku może nastąpić opóźnienie w czasie wiązania, a czasami nawet wiązanie może się zatrzymać. Taki rodzaj piasku nadaje się wyłącznie do podrzędnych robót (testy 2021 uprawnienia).

Doraźne badania piasku na placu budowy

Takie badania są proste w wykonaniu. Nie mogą scharakteryzować piasku pod kątem jego wszystkich cech, jednak stanowią one ważny rodzaj wskazówki. Pierwsze z badań polega na tym, że gdy piasek podczas mocnego ściskania oraz rozcierania jest szorstki i wyczuwa się ziarna jest uważany za zanieczyszczony, a jeśli też jest nie brudzący oraz nie pozostawiający zanieczyszczeń, to taki piach uważa się za czysty. Kolejne badanie polega na wrzuceniu piasku do wody (program egzamin uprawnienia 2021). Jeśli po osadzeniu się woda będzie czysta, to piasek jest także czysty, a gdy będzie mętna to piasek w takim wypadku zawiera domieszki. Następnym badaniem jest wykonanie próby, aby dowiedzieć się ile iłów oraz pyłów znajduje się w piasku.

Zanieczyszczenia piasku humusem

Zanieczyszczenia piasku humusem najlepiej daje się usunąć poprzez wystawienie go na promienie słoneczne. Przemywanie go nie stanowi dobrej metody, na pozbycie się humusu. Poza humusem oraz pyłowymi i iłowymi cząsteczkami, szkodliwe domieszki w piasku do zaprawy są też: torf, węgiel, liście, papier. Tego rodzaju domieszki są lżejsze niż piasek i można usunąć je poprzez przemycie wodą piasku. Szkodliwe domieszki to także gips, mika, łyszczyk itp. Ich ilość należy określić na podstawie laboratoryjnych orzeczeń (programy do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com