fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przebieg budowy schodów betonowych 

Aby rozpocząć budowę schodów betonowych murarze starannie montują szalunek inaczej zwany deskowaniem. W tym procesie nawet niewielkie zawahanie może skutkować krzywymi schodami. Aby zapewnić właściwy poziom i kształt przyszłym biegom, stopniom i spocznikom najlepiej zastosować płyty ze sklejki, ponieważ deski mogą nie zadziałać tak jakbyśmy chcieli. Są firmy, które wykonują szalunki schodowe na zamówienie. Wszystko przebiega komputerowo, gdzie zostają przygotowane poszczególne elementy. przebiegu kilku godzin, całość jest zamontowana. Mimo, że usługa nie jest tania, daje nam pewność, że schody żelbetowe będą miały odpowiedni kształt. (uprawnienia budowlane kontakt)

Następnie występuje zbrojenie schodów betonowych. Wszystko robi się zgodnie z projektem. Pręty dolne układa się na podkładkach dystansowych, gdyż beton mógł dotrzeć do spodu. Na krawędzi otwory osadza się pręty kontaktowe, które łączą się ze zbrojenie schodów. (uprawnienia budowlane 2022) Co trwałe łączy ze sobą elementy. Aby uzbroić  płyty schodów stosuje się pręty w liczbie i średnicy analogicznej. Najlepiej, aby wchodziły w strop z odległości czterdziestu średnicom pręta. W stopie krawędź otwory zamyka się biglami. Są to krety zbrojeniowe w kształcie litery U, łączącymi się górną i dolną siatkę zbrojeniową. Następnie krawędź płyty gdzie się łączy ze schodami dodaje się dodatkowe pręty.

Należy wykonać żelbetowy podciąg na krawędzi otworu gdy strop jest gęstożebrowy. Przed zabetonowaniem pociągu elementy zbrojenia wprowadza się zbrojenie podłużne schodów. Ewentualnie zastąpić żelbetowym podciąg można belkami stropowymi, które są ułożone w rzędzie. W tym przypadku belek, zbrojenie opiera się na belkach, przed tym jak zostanie wykonane na stropie warstwa nad betonu. Dodatkowy żelbetowy element, dodaje się wtedy gdy strop jest zbudowany z płyt kablowych, bądź innych płyt prefabrykowanych. Na zamkach płyt stropowych mogą opierać się tylko betonowe schody prefabrykowane. (uprawnienia budowlane program)

Schody betonowe- budowa i wykończenie
Schody betonowe- budowa i wykończenie

Jak betonować schody? 

Jeśli dojdziemy do betonowania schodów, musimy sprawdzić czy dany rodzaj stropu też tego nie wymaga. Wtedy nie musimy dwa razy umawiać dostawę betoniarni. Najpierw będziemy używać takiej samej mieszanki jak na strop, czyli C15/22. (akty prawne uprawnienia budowlane) Pamiętaj, aby schody zawsze betonować od dołu do góry. Następnie zagęszczamy szarą masę, aby nie pojawiły się w niej pęcherze powietrza. Trzeba ją wyrównać, a następnie kilka razy w ciągu dnia oblewać woda aby uchronić ja przed słońcem. Po kilku tygodniach nasze schody są gotowe, a my możemy swobodnie się po nich poruszać. Ostatni krok związany ze, schodami robi się w późniejszym etapie, kiedy ekipa jest na etapie wykańczania wnętrz. (program egzaminu na uprawnienia)

Wykończenie schodów betonowych 

Ostatnim krokiem przy budowie schodów betonowych jest jego wykończenie. Każdy na co do tego inne plany i wyobrażenia. Te schody słyną z tego, że możemy je wykończyć na różne sposoby. Najczęściej ludzie wybierają opcję z drewnem. Dobry fachowiec wykona swoją robotę tak, że nikt się nawet nie spostrzeże, że są to schody betonowe. Ważne jest, aby wiedzieć o materiałach, które służą do wykończenia. Jeśli zdecydowałeś się na drewno to wiedz, że zamawia się je na wymiar u stolarza. Do betonu mocuje się stopnie i podstopnice klejem. Ostatnim krokiem jest wykończenie okładziny np. lakierem. Kupno płytek ceramicznych wygląda nieco inaczej. Szukamy je u producenta, który ma w ofercie już przygotowany zestaw. Najczęściej schody wykańczamy płytkami podłogowymi, ale można również stopnicowymi, podstopnicowymi, całkowitym i narożnymi.

Ważne jest, aby wiedzieć o materiałach, które służą do wykończenia. Jeśli zdecydowałeś się na drewno to wiedz, że zamawia się je na wymiar u stolarza. Do betonu mocuje się stopnie i podstopnice klejem. Ostatnim krokiem jest wykończenie okładziny np. lakierem. Kupno płytek ceramicznych wygląda nieco inaczej. Szukamy je u producenta, który ma w ofercie już przygotowany zestaw. Najczęściej schody wykańczamy płytkami podłogowymi, ale można również stopnicowymi, podstopnicowymi, całkowitym i narożnymi. Warto zwrócić uwagę, aby krawędzie były wyprofilowane zabezpieczające przed poślizgnięciem. Natomiast jeśli  zdecydujemy się na kamień, to kupimy go w postaci płytek. Pierwsze kupimy w sklepie, następne natomiast będziemy musieli kupować na wymiar w zakładzie kamieniarskim. Pamiętajmy, że do przyklejania i figurowania okładzin należy stosować zaprawy do kamienia. Jak widać, jest dużo materiałów na okładziny i na pewno każdy by znalazł coś dla siebie. 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com