fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dobre właściwości kleju gipsowego

Przygotowanie do prac gipsowego kleju polega na wymieszaniu proszku z wodą w proporcjach, jakie podaje producent. Proporcje te można znaleźć na opakowaniu kleju. Zwykle na 0,5 litra wody wsypuje się 1 kg proszku. Tak przygotowana zaprawa pozostaje na 3 do 5 minut, aby mogła się związać. Chcąc uzyskać masę jednorodną pozbawioną grudek, najlepiej do mieszania zastosować wolnoobrotowe mieszadło. Jednak zaprawa może być również wymieszana ręcznie. Warto mieć na uwadze, że podczas przygotowywania gipsowego kleju narzędzia powinny być zupełnie czyste. Jeżeli będą na nich pozostałości po poprzednich mieszankach, masa zacznie szybciej wysychać, a struktura nowo zarobionej masy nie będzie z pewnością gładka. (uprawnienia budowlane cennik) 

Dobre właściwości kleju gipsowego
Dobre właściwości kleju gipsowego

Cechy gipsowego kleju

Klej gipsowy w bardzo łatwy sposób się przygotowuje. Jest to zasługa jego doskonałych zarobowych właściwości. Wystarczy zmieszać go z wodą w odpowiednich proporcjach, i już jest gotowy do zastosowania. Z łatwością się go miesza, w związku z czym za jednym razem można dokonać rozrobienia całego worka. To znacznie wpłynie na przyśpieszenie prac.    (uprawnienia budowlane kontakt)  Klej gipsowy cechuje się wysokim stopniem wydajności, a także jest on niepalny. Rozpoczęcie prac z klejem rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania podłoża. Powierzchnia musi być stabilna, sucha, czysta od brudu, kurzu oraz resztek malarskich i tynkarskich. Nie może być na niej śladu biologicznej korozji. Podłoże, które jest słabo związane skuwa się, a osypliwe fragmenty należy oczyścić. Ma to wpływ na późniejszą przyczepność gipsowego kleju.  (uprawnienia budowlane program) 

Przyklejanie gipsowych płyt do ścian

Proces związany z przyklejaniem gipsowo – kartonowych płyt rozpoczyna się od nałożenia w sposób punktowy kleju na powierzchnię znajdującą się z tyłu. Nakładanie odbywa się poprzez użycie nierdzewnej pacy, szpachelki albo kielni. Zaprawa powinna przybierać postać placków, których średnica wynosi około 10 cm, a ich grubość 2 centymetry. Aplikuje się je w równomierny sposób, gdzie maksymalne odstępy powinny wynosić 50 cm. Zalecanym rozwiązaniem jest rozciągnięcie wzdłuż krawędzi płyty kilku placków. W ciągły sposób klej nanosi się na całkowitą powierzchnię płyty, kiedy sąsiaduje ona z okiennymi otworami, kominami, umywalkami itp.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Montaż płyt do ściany

W kolejnym etapie płytę przykłada się do ściany zachowując odpowiednią pozycję i lekko dociska się ją poprzez użycie budowlanej łaty posiadającej długość od 1 do 2 metrów. Płyty nie powinno się maksymalnie dociskać. W pierwszej kolejności sprawdza się jej pion oraz płaszczyznę w stosunku do płyt znajdujących się obok. Do tego celu korzysta się z poziomicy. Przyklejając płytę do ściany trzeba pozostawić szczeliny między podłogą a płytą na około 10 mm, oraz między płytą a sufitem na 5 mm. To pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza i przyczyni się do poprawnego wiązania gipsowego kleju. Płyty również nie mogą się stykać ze sobą bezpośrednio. W związku z tym pomiędzy nimi zostawia się około 2 mm przerwy. Klej zaczyna wiązać po około 10 minutach. Kolejną z płyt przykleja się po upływie około 15 minut. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com