fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dobór środków transportowych

Dobierając środki transportowe należy postępować w takiej kolejności (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne). Pierwszym etapem jest ustalenie, które z pojazdów mogą być wysyłane do poszczególnych klientów ze względu na dopuszczalną nośność dróg i mostów. Następnie należy określić, czy dopuszczalne tempo układania mieszanki na budowie nie jest zbyt małe dla pojazdów o dużej ładowności. Tempo ma przede wszystkim wpływ na czas wyładunku, a pojazdy o dużej ładowności mogą być wykluczone ze względu na ograniczenia technologiczne. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami wynika, że podczas transportu wewnętrznego mieszanki za pomocą pojemników na siódme piętro średni czas rozładunku pojemnika mieszalnika, którego pojemność jest równa 9 m3, wynosi ok. 110 minut. Należy też pamiętać o tym, że na najdłuższe trasy należy przeznaczyć przede wszystkim te pojazdy, które mają największą pojemność.

Dobór środków transportowych
Dobór środków transportowych

Przykład – zadanie

Jedna z wytwórni betonu towarowego musi dostarczyć danego dnia na:

– budowę A – o1 = 115 m3 mieszanki betonowej,

– budowę B – o2 = 78 m3 mieszanki betonowej (uprawnienia budowlane).

Odległość tych budów od wytwórni wynosi kolejno:

– d1 = 8,2 km dla budowy A,

– d2 = 12,4 km dla budowy B.

Zakład ma do wykorzystania do transportu zewnętrznego:

– dwie mieszarki samochodowe o pojemności v1 = 7 m3,

– cztery mieszarki samochodowe o pojemności v2 = 4 m3.

Z tego powodu, że na budowę B prowadzi droga pewnej kategorii, to transport może się odbywać wyłącznie mieszarkami samochodowymi, których pojemność nie będzie większa niż 4 m3.

Mieszankę betonową układa się na budowach w takim średnim tempie:

– na budowie A – 0,4 m3/min,

– na budowie B – 0,3 m3/min.

Czas transportu mieszanki betonowej, który jest dopuszczalny w takich warunkach wynosi rlop = 90 min. W związku z tym niezbędne jest dobranie zestawu maszyn w taki sposób, żeby móc dostarczyć żądaną ilość mieszanki betonowej na budowy. Należy też ustalić kolejność załadunku tak, żeby czasy oczekiwań mieszarek samochodowych w kolejce były jak najkrótsze. Dodatkowo muszą być spełnione wymagania technologiczne, które są stawiane procesowi transportu mieszanki betonowej (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Rozwiązanie zadania

Takie zadanie rozwiązano poprzez wykorzystanie programu komputerowego KEMO. Czasy trwania pracy zestawów mieszarek przedstawiono w formie graficznej i uwzględniono trzy warianty kolejności załadunku. Najkrótszy czas pracy uzyskano w momencie, kiedy załadunek rozpoczęto zgodnie z kolejnością w wariancie drugim. Wariant drugi prezentuje się następująco:

1) kolejność rozpoczynania załadunku,

2) czas pracy węzła: 414 minut,

3) czas realizacji budowy A: TrA = 384 min,

4) czas realizacji budowy B: TrB = 450 min.

Powyższy algorytm pozwala na ustalenie optymalnej kolejności załadunku. Optymalna kolejność to taka, która:

– określi w jakiej kolejności mają zaczynać pracę środki transportowe,

– które ze środków mają transportować mieszankę na budowę, żeby uzyskać minimalne koszty transportu.

Optymalna kolejność załadunku pozwala przede wszystkim na minimalne przestoje środków transportowych w oczekiwaniu na obsługę. Pozwala to na minimalne koszty realizacji danego zadania (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Algorytm ten także określa współczynnik wykorzystania czasu betoniarki (pracy i przestoju). Efektem analizy są wskaźniki ekonomiczne przyjętego rozwiązania, które wyrażają się w cenach jednostkowych – przygotowania i transportu 1 m3 mieszanki betonowej na daną budowę [zł/m3].

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com