fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Deszczówka do instalacji chłodzenia obiektów budowlanych

Deszczówka do instalacji chłodzenia obiektów budowlanych

Za pomocą deszczowej wody można realnie zaoszczędzić nawet 80% energii związanej z chłodzeniem budynków. Zmniejszeniu ulegają również koszty zmiękczania wody. Wraz z globalnym ociepleniem bardzo ważną kwestią jest zapewnienie odpowiednich i jednocześnie ekonomicznych chłodzeniowych systemów. W tym celu wykorzystuje się oszczędne technologie związane ze zużywaniem mediów. Kluczową rolę w związku z tym pełni adiabatyczne chłodzenie. Chłodzenia adiabatyczne czyli wyparne to pierwsza postać chłodzenia powietrza, która zapoczątkowała powstanie klimatyzacyjnej technologii. W związku z odparowaniem wody przepływ wstępny powietrza chłodzi się w wydajny sposób oraz przy małym zużywaniu energii. (uprawnienia budowlane cennik) 

Deszczówka do instalacji chłodzenia obiektów budowlanych
Deszczówka do instalacji chłodzenia obiektów budowlanych

Działanie adiabatycznego chłodzenia

Zewnętrzne ciepłe powietrze zostaje zasysane oraz poprzez wymiennik ciepła wstępnie ochłodzone. W dalszym etapie dostarcza się je do pomieszczenia, gdzie zostaje ogrzane przez urządzenia, ludzi oraz w małym stopniu wzrasta jego stopień wilgotności. Zużyte powietrze usuwa się z pomieszczenia i następuje tu adiabatyczne chłodzenie, które polega na nawilżaniu wylotowego powietrza do punktu nasycenia, aż poziom wilgotności będzie wynosił niemal 100%. W rezultacie wylotowe powietrze odda daną ilość energii do wody, co jest niezbędnym działaniem związanym z odparowaniem danej ilości wody. Pojawia się tu wilgotne chłodniejsze powietrze, które za pomocą wymiennika ciepła pobiera energię z zewnętrznego powietrza i chłodzi je. Wylotowe powietrze ponownie zostaje ogrzane i wydmuchiwane do otoczenia z pomieszczenia.  (uprawnienia budowlane program) 

Koszty i oszczędności chłodzenia adiabatycznego

Chłodzenie pomieszczeń za pomocą adiabatycznego chłodzenia daje duże możliwości w oszczędzaniu energii, które zauważa się również po stronie kosztów, jakie się ponosi. W taki sposób porównać można zużycie energii w systemie adiabatycznego chłodzenia i w systemie ze sprężarkowym chłodzeniem w klimatyzacji konwencjonalnej. Aby przekształcić wodę w parę należy na 1 kg wody zużyć aż 2300 kJ. Kiedy woda zaczyna parować przez czas wynoszący godzinę, powietrze z otoczenia chłodzone zostaje z chłodniczą mocą wynoszącą 640 W. Należy zauważyć, że zewnętrzne powietrze chłodzi się w wymienniku ciepła z poziomu 35°C do temperatury 23°C, a jego wilgotność wynosi 61%. W ten sposób do pomieszczenia napływa bardzo przyjemne powietrze, które jest wilgotne i chłodne. (uprawnienia budowlane segregator)   

Wylotowe powietrze z pomieszczenia

Przy adiabatycznym chłodzeniu powietrze wylotowe, które opuszcza pomieszczenia schładza się w związku z parowaniem z poziomu 25°C i względnej wilgotności wynoszącej 50%, do poziomu 18°C. Wilgotność powietrza ma tu prawie pełne nasycenie, a mianowicie 98%. Ten poziom wilgotności powietrza osiąga się tylko w przypadku zastosowania danych technologii nawilżania, do których zaliczyć można wysokociśnieniowe nawilżacze. W przypadku kontaktowych konwencjonalnych nawilżaczach wilgotność powietrza osiąga poziom od 85% do 92%. Jest to duży stopień nasycenia, jednak nadal nie jest on pełny. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com