fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deskowanie tracone

Deskowanie tracone to szczególny rodzaj konstrukcji tymczasowej (program egzamin uprawnienia 2021). Jest ono stale powiązane z betonowym elementem. Dzięki deskowaniu traconemu można element betonowy może zyskać:

– kształt,

– sztywność i nośność do czasu związania betonu.

Oprócz tego może przyjąć postać izolacji termicznej, przeciwwilgociowej czy zwiększyć nośność. System deskowań traconych wykorzystywano już w starożytnym Rzymie w trakcie budowy murów.

Deskowanie tracone można podzielić ze względu na rodzaj formowanych elementów:

– pionowych (słupów, ścian),

– stropowych.

Deskowanie

Deskowania uniwersalne – podział

Deskowania uniwersalne są popularne. Podstawowym kryterium podziału deskowań do wykonywania ścian to kształt rzutu formowanych elementów. W nawiązaniu do tego można je podzielić na deskowania do wykonywania ścian:

– prostoliniowych,

– krzywoliniowych,

– jednostronnych.

Deskowanie prostoliniowe można podzielić uwzględniając użytą konstrukcję deskowania. W związku z tym wyróżnia się deskowanie:

– ramowe,

– dźwigarkowe.

Deskowanie ramowe można podzielić biorąc pod uwagę ich wielkość (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Jest to jednocześnie sposób montażu elementów deskowania. Dzieli się je na deskowanie:

– drobnowymiarowe – montowane ręcznie,

– wielkowymiarowe – montowane przy użyciu żurawia.

Z kolei deskowanie do wykonywania ścian krzywoliniowych dzieli się z uwzględnieniem kształtu płyt (tarcz), które wykorzystuje się do formowania elementów ściennych. Można je podzielić na deskowania:

– wieloboczne – ustawiane w wielokąt, z płyt standardowych;

– bezstopniowe (radialne) – do kształtowania ścian o dowolnej krzywiźnie bez stopniowania.

Deskowanie drobnowymiarowe cz. I

Na skutek wieloletnich doświadczeń istniała potrzeba na poszukiwania i doskonalenia rozwiązań deskowań. Wpływ na to miała też silna konkurencja na rynku (testy uprawnienia budowlane). Oba te czynniki spowodowały, że udało się określić:

– optymalne rozwiązania konstrukcyjne,

– szczegóły łatwego, bezpiecznego montażu elementów w formowanych konstrukcjach betonowych.

Deskowanie drobnowymiarowe to deskowanie, które można stosować praktycznie wszędzie. Jest to możliwe dzięki ich zdolności dopasowania do formowania różnych elementów: fundamentów, ścian, szybów, słupów lub podciągów. Kiedy powinno się stosować tego typu deskowanie? W przypadku budowy średnich obiektów budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej, a także tam, gdzie nie ma możliwości użycia żurawia. Należy je wykorzystać także w sytuacji, gdzie konieczna jest realizacja elementów, które są małe i skomplikowane geometrycznie (wysokie budynki).

W skład deskowania drobnowymiarowego wchodzi:

– zestaw płyt (tarcz), które są niewielkie,

– niezbędne akcesoria.

Zestaw tarcz ma powierzchnię do 2,5 m2, a ich waga sięga do ok. 60 kg. Akcesoria pozwalają na montowanie płyt przez jedną lub dwie osoby bez wykorzystania żurawia. Sytuacja jest taka sama przy demontażu. Deskowania tego typu mogą przenieść ciśnienie mieszanki betonowej od 45 Kn/nr do 60 kN/nr.

Pojedyncze elementy deskowania drobnowymiarowego pozwalają na utworzenie większych jednostek deskowań poprzez łączenie płyt. Jest to tzw. deskowanie scalone. Cechami charakterystycznymi są:

– duża powierzchnia,

– znaczny ciężar.

Montuje i demontuje się je przy użyciu żurawia. Wykorzystywane są one do wykonywania powtarzalnych konstrukcji, bez konieczności rozbierania na elementy składowe. W przypadku deskowań ściennych wyróżnia się wyposażenie podstawowe oraz akcesoria (uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com