fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cechy szczególne deskowania dźwigarkowego

Najważniejszą cechą szczególną deskowania dźwigarkowego do ścian krzywoliniowych jest to, że można je stosować przy budowie obiektów w praktycznie wszystkich rodzajach budownictwa. Mowa tu o budynkach:

– użyteczności publicznej,

– mieszkalnych,

– przemysłowych,

– mostowych,

– okrągłych garażach wielopoziomowych.

Deskowania  krzywoliniowych ścian
Deskowania krzywoliniowych ścian

Deskowanie do ścian krzywoliniowych jest odpowiednie podczas budowy elementów konstrukcyjnych, które muszą mieć wysokiej jakości powierzchnię betonu. Można wykonać ściany, które charakteryzują się znacznym zakresie zmienności krzywizny (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Przykładowo: w jednym systemie zakres ten wynosi od r = 1 m do r = oo, a w drugim już ten zakres wynosi od r = 3,5 m do r = oo. Systemy deskowań dźwigarkowych do ścian krzywoliniowych działają na płytach modułowych. W każdym z systemów można znaleźć kilka typorozmiarów, które mają kilka szerokości i wysokości. Dzięki temu można łatwiej dopasować wymiary wznoszonego obiektu do projektowanych wymiarów. Deskowania potrafią przenieść ciśnienie mieszanki betonowej, które ma wartość od 60 kN/nr.

Na płytę deskowania składają się poniższe elementy:

-dźwigarki GT 24, które są elementami nośnymi tarczy,

– rygle T – dzięki otworom w ryglach można mocować szpilki stabilizacyjne oraz rygle rozdzielcze,

– szpilki stabilizacyjne 500 – służą do bezstopniowego ustawiania promienia deskowania wewnętrznego i zewnętrznego, które używa się w złączach między płytami,

– szpilki stabilizacyjne 210 – służą do bezstopniowego ustawiania promienia deskowania wewnętrznego oraz do ustawiania krzywizny w pobliżu profili brzegowych,

– rygle rozdzielcze – przenoszą siły od ściągów na dwa sąsiednie rygle T,

– profile brzegowe – one plus szpilki stabilizujące zapewniają odpowiedni promień krzywizny elementu,

– zamki montażowe BFD.

Scalony element deskowań dźwigarkowych Rundflex

Scalony element deskowań dźwigarkowych Rundflex (zewnętrzny) posiada rygle rozdzielcze do ścian krzywoliniowych, które mają promień r = 4 m.  

Na etapie montażu deskowania istotny jest zamek BFD (program egzamin uprawnienia 2021). Dzięki niemu można wstawić w złącze listwy kompensacyjne, które mają nawet 10 cm szerokości o przekroju prostokątnym lub trapezowym. Można połączyć płyty, a ich wzajemne przesunięcie w pionie nie jest istotne. Dodatkowo można bezpośrednio połączyć płyty systemu Trio. Wszystkie płyty, które dostarcza się na plac budowy, mają postać zmontowanych kompletów, które powstają z wyżej wymienionych części.

Płyty PERI Rundflex można dostać w trzech szerokościach oraz aż w sześciu wysokościach. Na plac budowy dostarcza się je w płaskiej formie. Ma to na celu zaoszczędzenie przestrzeni transportowej. Właściwa krzywizna płyt kształtowana jest na placu budowy. Nadawanie projektowanej krzywizny odbywa się zgodnie z szablonami ze sklejki, które były wcześniej przygotowane.

Jak można zamontować ściągi w deskowaniu Rundflex? Przy użyciu rygli rozdzielczych lub bez ich udziału (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Dzięki ryglom można zredukować liczbę ściągów o 50%. W momencie rezygnacji z nich na każdy rygiel T przypada jeden ściąg. Wykorzystuje się to w sytuacji, kiedy np. liczba ściągów ma znaczenie ze względu na małą liczbę przestawień. Kiedy nie stosować z kolei rygli rozdzielczych? W sytuacji deskowaniu ścian, które mają małe promienie (mniejsze od 2,5 m). Kotwienie wybiera za każdym razem kierownik. Przed montażem deskowań niezbędne jest wykonanie pomiarów geodezyjnych. Trzeba wyznaczyć skrajne krawędzie realizowanego obiektu na fundamencie lub na płycie dennej. W pierwszej kolejności należy zamontować deskowanie wewnętrzne. Ułatwi to przede wszystkim montaż zbrojenia ściany. Z kolei pomost roboczy należy zamontować na podłożu tarczy w pozycji leżącej. Pierwszy element powinien mieć dwa zastrzały, a kolejne powinny być rozmieszczone zgodnie z projektem zaformowania.

Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com