Dane z licznika wody
Samodzielny odczyt wodomierza nie jest sprawą skomplikowaną. Dzięki temu odczytowi jesteśmy w stanie spisać stan wodomierzy. To pozwoli nam porównać zużycie wody w określonym czasie, co z pewnością będzie miało wpływ na jej zużywanie. Sprawdźmy jednak, jakie wartości warto spisać, by prawidłowo odczytać stan wodomierza. (uprawnienia budowlane segregator)
Jak odczytać wodomierz?
Odczyt stanu wodomierza to nasze rozliczenie zarówno za zimną, jak i ciepłą wodę w okresie rozliczeniowym. Aby dobrze odczytać parametry z wodomierza należy podać jego numer, ale także i spisać stan liczydła. Jeżeli chodzi o numer wodomierza to jest on niezbędny np. w przypadku oszacowania zużycia wody na ogrodowej działce. Znajduje się on na urządzeniu, jednak nie zawsze jest w tym samym miejscu. Najczęściej numer znajduje się na jego górnej części nad liczydłem. Innym miejscem możemy być miejsce pod liczydłem po lewej stronie. Jednak umiejscowienie jest zależne głównie od producenta wodomierza. Z pewnością nie będziemy musieli szukać tego numeru gdy zużywamy wodę na własny użytek. Jedyne wartości, które będą nam w takim przypadku potrzebne to dane dotyczące zużycia wody w liczniku. Najczęściej w naszych domach mamy do czynienia z dwoma wodomierzami – jeden odpowiadający za wodę zimną, czyli niebieski i za wodę gorącą, czyli czerwony. Nie należy ich ze sobą absolutnie pomylić, ponieważ stawki za nie znacząco się od siebie różnią. (uprawnienia budowlane 2022)
Prawidłowy spis pomiarów
Jeżeli chodzi o sam odczyt wodomierza to należy zwrócić uwagę na jego liczydło. (uprawnienia budowlane program) Na liczydle znajdziemy osiem cyfr. Pierwsze z nich są koloru czarnego, a kolejne oddzielone są od nich przecinkiem. Kolejnymi są trzy cyfry, które mają kolor czerwony. Zapamiętajmy raz i na zawsze, że spisujemy jedynie te, które są w kolorze czarnym. To one są naszymi danymi niezbędnymi do odczytu. Rozliczenie wody obliczane jest dla m3, co możemy łatwo zaobserwować na naszych fakturach za media. Czarne cyfry w praktyce oznaczają więc pełne metry sześcienne, a czerwone cyfry mają związek z dziesiętną, setną i tysięczną metra sześciennego. Cyfry koloru czerwonego posłużą nam, gdy będziemy chcieli dokładnie poznać zużycie wody dla własnego użytku, bądź w przypadku, gdy rozliczamy się ze spółdzielnią. (uprawnienia budowlane kontakt)
Sprawność licznika
Aby sprawdzić, czy nasz licznik dobrze działa i jest sprawny należy przeanalizować kilka odczytów, które będą się na nim znajdować. Są to odczyty bez użycia wody. Mowa np. o sytuacji, w której spiszemy wartości wodomierza przed wyjściem do pracy i po przyjściu powtórzymy ten pomiar. Jeżeli okaże się, że wartości się różnią, a nie używano wody, wówczas mamy problem z jego sprawnością. Może to oznaczać, że problemem jest sam wodomierz bądź nieszczelność kranu. Jeżeli jednak sprawdzimy dokładnie, że z naszym kranem wszystko jest w porządku, wówczas należy sprawdzić szczelność innych instalacji i sprawdzić legalizację licznika. Co warte podkreślenia – liczniki wody powinny być serwisowane co 5 lat. Warto także sprawdzić informacje, jakie są zawarte na wodomierzu i które dotyczą samej legalizacji. (program egzaminu na uprawnienia)