Dachy płaskie
Dach płaski jest ikoną modernizmu. Sześcienny kształt domu z płaskim dopełnieniem dachu to synonim nowoczesnej architektury. Natomiast domy ze stromym dachem to nic nowego, możemy je zobaczyć wyglądając chociażby przez okno. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednio zaprojektowane i dopasowane do formy budynku mogą być też nowoczesne.
Dachy strome
Duża powierzchnia dachów stromych oraz ściany, dach, podłoga (przegrody zewnętrze) sprawiają, że ciepło z takiego budynku ucieka w porównaniu do płaskiego dachu, który ma o wiele mniejszą powierzchnię, a więc przy odpowiednio dobranej izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej dom jest bardziej energooszczędny. Wynika z tego kolejna zaleta, którą są mniejsze koszty ogrzewania. Płaski dach ma prostą, konstrukcję co zapewnia oszczędność czasu oraz niskie koszty.
Dachy a klimat
Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na klimat, w którym ma powstać budynek. Jest to istotne w miejscach, gdzie często spada śnieg. Zastosowanie dachu płaskiego w takim miejscu będzie dość uciążliwe (częste odśnieżanie), a przede wszystkim niebezpieczne (zbyt duże obciążenie dachu). W takim klimacie stosowane są właśnie dachy strome, z których śnieg spada samoczynnie, bez konieczności odśnieżania. Biorąc pod uwagę jednak wiatr i inne związane z nim klęski żywiołowe płaski dach będzie bardziej wytrzymały. Warto spojrzeć na klimat i zapewnić bezpieczeństwo budynku a przede wszystkim mieszkańców.
Zalety i wady rozwiązań dachowych
Dachy strome posiadają ważna cechę jaką jest różnorodność. Łatwo możemy wpłynąć na kształt pokrycia (dach jednospadowy, dwuspadowy, pulpitowy, mansardowy, kopertowy, namiotowy). Już nie same ściany (jak w dachu płaskim) wpływają nam na cały kształt i formę budynku. Bogate są też dostępne materiały pokryciowe, których możemy użyć w stromym dachu.
Wybierając dach musimy zwrócić uwagę na wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. W dachach stromych mają one swój urok jednak pochylenie sprawia, że nie wykorzystujemy go w stu procentach. W dachu płaskim już nie mamy tego problemu. Możemy zapełnić każdą przestrzeń aż po sufit bez problemów dekoracyjno-logistycznych.
Płaski dach daje możliwość zapewnienia jeszcze większej przestrzeni. Prosta konstrukcja pozwala na stworzenie tarasu, ogrodu lub zielonego dachu. Zwłaszcza wtedy, gdy działka nie jest zbyt duża.
Jeśli chodzi o prace wysokościowe takie jak np. poprawienie anteny czy prace komisarskie oczywiście w dachach stromych są zapewnione do tego odpowiednie warunki (drabina przy kominie), jednak dach stromy daje nam większą gwarancję bezpieczeństwa.