fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dachy płaskie

Dach płaski jest ikoną modernizmu. Sześcienny kształt domu z płaskim dopełnieniem dachu to synonim nowoczesnej architektury. Natomiast domy ze stromym dachem to nic nowego, możemy je zobaczyć wyglądając chociażby przez okno. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednio zaprojektowane i dopasowane do formy budynku mogą być też nowoczesne.

Dachy strome

Duża powierzchnia dachów stromych oraz ściany, dach, podłoga (przegrody zewnętrze) sprawiają, że ciepło z takiego budynku ucieka w porównaniu do płaskiego dachu, który ma o wiele mniejszą powierzchnię, a więc przy odpowiednio dobranej izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej dom jest bardziej energooszczędny. Wynika z tego kolejna zaleta, którą są mniejsze koszty ogrzewania. Płaski dach ma prostą, konstrukcję co zapewnia oszczędność czasu oraz niskie koszty.

Dachy a klimat

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na klimat, w którym ma powstać budynek. Jest to istotne w miejscach, gdzie często spada śnieg. Zastosowanie dachu płaskiego w takim miejscu będzie dość uciążliwe (częste odśnieżanie), a przede wszystkim niebezpieczne (zbyt duże obciążenie dachu). W takim klimacie stosowane są właśnie dachy strome, z których śnieg spada samoczynnie, bez konieczności odśnieżania. Biorąc pod uwagę jednak wiatr i inne związane z nim klęski żywiołowe płaski dach będzie bardziej wytrzymały. Warto spojrzeć na klimat i zapewnić bezpieczeństwo budynku a przede wszystkim mieszkańców.

Zalety i wady rozwiązań dachowych

Dachy strome posiadają ważna cechę jaką jest różnorodność. Łatwo możemy wpłynąć na kształt pokrycia (dach jednospadowy, dwuspadowy, pulpitowy, mansardowy, kopertowy, namiotowy). Już nie same ściany (jak w dachu płaskim) wpływają nam na cały kształt i formę budynku. Bogate są też dostępne materiały pokryciowe, których możemy użyć w stromym dachu.

Wybierając dach musimy zwrócić uwagę na wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. W dachach stromych mają one swój urok jednak pochylenie sprawia, że nie wykorzystujemy go w stu procentach. W dachu płaskim już nie mamy tego problemu. Możemy zapełnić każdą przestrzeń aż po sufit bez problemów dekoracyjno-logistycznych.

Płaski dach daje możliwość zapewnienia jeszcze większej przestrzeni. Prosta konstrukcja pozwala na stworzenie tarasu, ogrodu lub zielonego dachu. Zwłaszcza wtedy, gdy działka nie jest zbyt duża.

Jeśli chodzi o prace wysokościowe takie jak np. poprawienie anteny czy prace komisarskie oczywiście w dachach stromych są zapewnione do tego odpowiednie warunki (drabina przy kominie), jednak dach stromy daje nam większą gwarancję bezpieczeństwa.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com