fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Dachy narażone na silne wiatry

Dachy narażone na silne wiatry

Silny wiatr może zrobić bardzo dużo szkód na dachu budynku. Może on np. zostać przerzucony na sąsiadujące posesje, albo też jedna z połaci może zostać przeniesiona na przeciwną stronę kalenicy albo zrolować się. Do takich sytuacji dochodzi właśnie w czasie pojawienia się gwałtownych nawałnic oraz burz, kiedy wiatr wieje z bardzo dużą siłą. Skutki przejścia nawałnic często prezentowane są w Internecie oraz we wiadomościach TV. Dachy posiadają dobre aerodynamiczne parametry, i jeżeli nie byłyby mocowane do łat, łaty do krokwi, krokwie do murłat a murłaty mocowane do ścian to w taki wypadku dachy poszybowałyby bardzo często na wskutek silnych wiatrów. Jednak miało by to miejsce na krótkich dystansach. (uprawnienia budowlane kontakt)

Dachy narażone na silne wiatry
Dachy narażone na silne wiatry

Krytyczne prędkości wiatru

Mając na uwadze prędkości krytyczne wiatru można wyobrazić sobie największe dzieło lotnictwa, czyli Airbus A380, który jest dwupoziomowy. Startowa masa wynosi od 560 do 590 ton, a silniki rozpędzają go do poziomu 1000 km/h. Jego startowa prędkość wynosi 280 km/h. Powierzchnia skrzydeł wynosi 845 m². Skrzydło przy samolocie ma aerodynamiczny kształt i niepowtarzalną konstrukcję. Patrząc na prawa fizyki związane z lataniem takiego samolotu warto zastanowić się, dlaczego takie prawa nie miałyby obowiązywać na dachach budynku. Główna zasada jest tu taka sama. Opiera się ona na kształcie danego elementu oraz na prędkości, jaką ma wiatr. (uprawnienia budowlane 2022)

Wysysanie dachówek

Skrzydło samolotu rozpędzając się i wznosząc przecina powietrze. Wzrastająca prędkość przepływania powietrza znajdującego się nad skrzydłem powoduje spadek ciśnienia. Przez powietrze samolot zasysany jest do góry. Jeżeli samolot leci szybciej, tym większa siła nośna tworzy się na jego skrzydłach. Jeżeli prędkość wiatru wzrasta, siła ssąca na stronie zewnętrznej dachu jest większa. To sprawia, że z dachu dachówki zostają wysysane w związku z pojawieniem się zjawiska, jakie tworzy się nad skrzydłem samolotu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Prędkości wiatru

Warto zastanowić się, jaką prędkość osiąga wiatr przy trąbach powietrznych oraz tornadach.   (program egzaminu na uprawnienia)  W sierpniu 2008 roku przeszło przez kilka miejscowości w Polsce tornado, które w skali TORRO posiadało siłę T8. To oznacza, że w wirze wiatr osiągał prędkość 300 km/h a nawet większą. Przy tornadach występują dwie skale. Pierwsza z nich to TORRO, a drugą skalą jest Fujity. Skala Fujity posiada oznaczenia od F0 do F6. Mówiąc o skali TORRO dotyczy ona prędkości w wirze wiatru. Warto w tym miejscu zauważyć, że podczas zjawiska z sierpnia 2008 roku tak silny wiatr mógłby unieść największy pasażerski samolot na świecie. Siła wiatru przekraczała w tym czasie prędkość startową tego samolotu. Skoro doszłoby do takiej sytuacji, to tym bardziej warto zastanowić się, jaką przeszkodę dla wiatru stanowiłby dach w budynku. W 60 latach ubiegłego wieku powstała skala Fujity. Odnosi się ona do zniszczeń, jakie spowodowane są przez tornada. Ulepszona i jednocześnie najnowsza wersja posiada oznaczenia od EF0 do EF5. Zerwanie bądź uszkodzenie dachu jest w tej skali wskaźnikiem, który obrazuje prędkość i siłę wiatru. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com