fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dachy i stropodachy o nośnej konstrukcji stalowej

Dachy i stropodachy o nośnej konstrukcji stalowej najczęściej są strome, spadziste lub płaskie (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Wszystko zależy głównie od rodzaju pokrycia. Najpopularniejsze są dachy spadziste, które kryje się:

– płytami azbestowo-cementowymi falistymi,

– blachą falistą,

– dachówką.

Stropodachy powstają tam, gdzie jest małe nachylenie. Wykonuje się je z takich samych płyt jak stropodachy żelbetowe płaskie.

Dachy i stropodachy
Dachy i stropodachy

Ostatnimi czas jednocześnie wprowadza się i bada płyty warstwowe lekkie. Płyta taka zbudowana jest z dwóch warstw płyt azbestowo-cementowych, które przykleja się do warstwy styropianu. Na brzegach takiej płyty zamocowana jest drewniana listwa, która jest ostrugana. Alternatywą dla płyt azbestowo-cementowych jest sklejka wodoodporna. Warto pamiętać o tym, że niektórzy producenci na wierzchu płyty przyklejają pokrycie z dwóch warstw papy, którą łączy się na stykach płyt.

Obecnie wprowadza się płyty ścienne i dachowe, które są wykonane z blach fałdowych stalowych lub aluminiowych. Płyty powstają z dwóch blach, a pomiędzy nimi znajduje się ocieplenie z:

– wełny mineralnej,

– styropianu,

 – pianki poliuretanowej,

– innego tworzywa (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane).

Dachy oraz stropodachy, które mają konstrukcję nośną stalową można podzielić na dachy i stropodachy o:

– małej rozpiętości – do 15 m,

– dużej rozpiętości – powyżej 15 m.

W przypadku konstrukcji nośnej dachów stromych, które mają małą rozpiętość, mogą nią być stalowe dźwigary rozporowe. Wykorzystuje się je w dachach, które są przekryte płytami azbestowo-cementowymi falistymi lub blachą falistą.

Kratownice

W budynkach halowych, w których rozpiętość podpór wynosi więcej niż 15 m, należy zastosować kratownice, które są z kształtowników stalowych. Kratownice mogą mieć różne kształty geometryczne. Wszystko zależy od:

– przeznaczenia budynku,

– rodzaju pokrycia dachowego,

– wymagań technologicznych.

Jeżeli budynki nie są ogrzewane, to należy zastosować kratownice, które mają duże nachylenie pasa górnego. Płatwie z ceowników stalowych opiera się na pasie górnym (rozstaw ok. 1 m). Na nich mocuje się pokrycie z płyt azbestowo-cementowych falistych, blachy falistej lub fałdowej. Następnym krokiem jest przymocowanie ich do płatwi (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania).

W przypadku budynków ogrzewanych zastosowanie znajdują kratownice, które charakteryzują się małym nachyleniem pasa górnego. Na płatwiach, które są przymocowane do pasa górnego należy ułożyć płyty żelbetowe gładkie lub korytkowe. Ewentualnie można zastosować zbrojone płyty z betonów lekkich, na które kładzie się gładź cementową i pokrycie papowe.

W stropodachach, które mają konstrukcję nośną stalową najczęściej wykorzystuje się układ bezpłatwiowy. Na różnych pasach wiązarów układa się typowe żelbetowe płyty panwiowe, które mają długość 598 cm. Są one odpowiednie do stropodachów o nośnej konstrukcji stalowej.

Świetliki

Świetlikami nazywa się oszklone otwory, które znajdują się w górnej części budynku. Ich zadaniem jest przede wszystkim oświetlanie pomieszczeń. Te świetliki, które znajdują się nad klatkami schodowymi oświetlają biegi. Najczęściej wykorzystuje się w budynkach, które charakteryzują się dużymi szerokościami, w których oświetlenie wnętrza oknami, które znajdują się w ścianach, nie zawsze jest wystarczające.

Wyróżnia się świetliki gąsienicowe i kalenicowe, które charakteryzują się przekrojem trójkątnym lub prostokątnym. Świetliki najczęściej wykonuje się w przypadku hal, które mają dachy bądź stropodachy o konstrukcji:

– żelbetowej,

– metalowej,

– drewnianej.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com