fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dachy wielospadkowe

Najłatwiejszym dachem wielospadkowym bywa dach czterospadkowy o dwu połaciach przypominające trapez i dwóch w formie trójkąta. Jak zestawimy ze sobą oba te połacie to utworzą nam się skośne krokwie kątowe, inaczej mówi się na nie krawężnice, jakie są wsparciem dla krokwi w zestawionych połaciach. W obiektach o rzucie poziomym prostokątnym z dobudówkami pojawiają się dachy wielkospadkowe o połaciach o formie trapezu, trójkąta i do tego równoległoboku. W takiego typu dachach poza krokwią kątową pojawia się też koszowa, jaka zestawia połacie trapezowe z równoległobocznymi. (uprawnienia budowlane 2021) Krokwie kątowe i koszowe robi się z krawędziaków o średnicy 22cm. Krokwie te opiera się niższymi końcówkami na muralach czy płatwiach cepowych, a centralnym punkcie na płatwiach pośrednich, jakie okrążają na jednym poziomie i robią wieńce nieotwarte. Końcówki krokwi kątowych i koszowych wspiera się na czopach czy wrębach od konstrukcji dachu i dociska nadprogramowo za pomocą gwoździ. (uprawnienia budowlane kontakt)

Dachy i krokwie
Dachy i krokwie

Krokwie pośrednie

Te krokwie, inaczej mówi się na nie kulawki, zestawia się z krokwiami kątowymi oraz koszowymi na dotyk czy wręb, dociskając gwoździami. Stolcowe filary kątowe muszą zostać wzmocnione dzięki zastrzałom, tak samo jak w dachach dwuspadkowych. (uprawnienia budowlane program) Zanim zaczniemy oznaczać i robić różne części szkieletu więźby dachowej warto skontrolować taśmą stalową poprzeczne i podłużne pomiary zrobionego obiektu w poziomie wsparcia dachu i odpowiednio poprawić pomiary planów w projekcie. Określenie więźby dachowej robi się na deskowaniu umieszczonym na kobyłkach rozpiętości 60cm bądź na legarach rozstawionych na ziemi blisko budynku. Określenie części więźby dachowej skupia się na określeniu w normalnej wielkości części szkieletowych.

Ustrój krokwiowy

W tym ustroju pojawiają się wiązary centralne oraz pośrednie. (akty prawne uprawnienia budowlane) W tych pierwszych krokwie wsparte są na belkach centralnych w odległościach od siebie co około trzy czy cztery metry, a w wiązarach pośrednich na płatwi stopowej, z jaką krokwie są zestawione na wrąb zrobiony w krokwi. Taki ustrój wykorzystuje się ponad sklepieniami i stropami niedrewnianymi i tam, gdzie belki stropowe nie są ustawione pod wszystkimi krokwiami. Kolejną opcją jest ustrój krokwiowy, gdzie krokwie wsparte są na murłatach rozmieszczonych na murach zewnętrznych. Są ze sobą złączone z murłatą na wrąb obopólny. Taka metoda wsparcia krokwi używana jest w obiektach ze stropami żelbetowymi czy prefabrykowanymi. Wiązary jętkowe, to takie, w jakich krokwie wspierają się nadprogramowo rozporami poziomymi. W więźbie jętkowej masy dachu transportowane są przez krokwie od razu na mury zewnętrzne, nawet wtedy, gdy więźba jętkowa wsparta bywa murem stolcowym. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Jętki (rozpory) umieszcza się w połowie długości krokwi. Taki sposób wykorzystywany jest w obiektach o rozmieszczeniu murów zewnętrznych 5-12m, kiedy długość krokwi bywa obszerniejsza od 4.5m. Jak poddasze jest przeznaczone do użytku publicznego, jętki obejmują rolę belek stropowych, wtedy spód jętki musi widnieć powyżej wierzchu stropu nie niżej niż 2m.

Rozpór krokwi

Rozpór krokwi na mury zewnętrzne da się transportować:

-drewnianymi belkami stropowymi, z jakich krokwie są zestawione na wrąb,

-murłatami umieszczonymi na murach zewnętrznych ugruntowanych w ścianie, co pojawia się w konstrukcjach, jakie mają stropy ogniotrwałe.

Aby uchronić mury zewnętrzne przez rozpadnięciem przez rozpór krokwi, muszą one być zestawione wieńcem żelbetowym czy ściągiem stalowym. (program egzaminu na uprawnienia)

W ustrojach płatwiowo-kleszczowych pojawiają się wiązary centralne i pośrednie. Te centralne rozmieszcza się w odległościach 3-5m i zrobione są z pary krokwi, kleszczy i dwóch filarów muru stolcowego, w niektórych przypadkach belki stropowej. Wiązary pośrednie posiadają jedynie krokwie wsparte na płatwiach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com