fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Dach płaski – konstrukcja warstw

Nowoczesny i wytrzymały

Dach płaski to układ hydroizolacyjny i termoizolacyjny, występujący w specjalnym układzie funkcjonalnym. Taki dach składa się z wielu warstw i składowych, na które trzeba patrzeć jednocześnie. Dodatkowo jego nieodzownym elementem są odwonienia za pomocą specjalnych wypustek dachowych. Żeby taki dach dobrze funkcjonował trzeba wykonać go ze sporą uważnością i starannością. Należy tak samo zadbać o paroizolację, wypusty, jak o pokrycie dachu. Żaden element nie może być gorzej potraktowany. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Dach płaski – konstrukcja warstw
Dach płaski – konstrukcja warstw

Konstrukcja nośna

Całe tworzenie dachu płaskiego zaczyna się od stworzenia konstrukcji. Tę tworzy się z żelbetonu czy z blach trapezowych. Ma na celu zapewnienie stabilnego podłoża. Przy wyborze materiału i rodzaju konstrukcji pod uwagę bierze się różne czynniki, np. przenikalność termiczną, uwarunkowania pogodowe, powierzchnię i wysokość obiektu. (program egzaminu na uprawnienia)

Paroizolacja

To kolejna warstwa, której odpowiednie działanie bardzo wpływa na cały dach. Jej zadaniem jest ograniczenie przenikania pary wodnej do wnętrza dachu pomieszczeń pod nim. Szczelność tej warstwy wpływa na wytrzymałość konstrukcji, zapobieganie wilgoci, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko pojawiania się mikroorganizmów prowadzących do powstawania glonów, grzybów czy pleśni. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Termoizolacja

Zaraz po paroizolacji, bardzo ważna jest warstwa termoizolacyjna. Ta wpływa na temperaturę, która znajduje się zarówno w dachu, jak i w budynku. Ta warstwa musi mieć odpowiedni współczynnik izolacji termicznej, który jest określony w Warunkach Technicznych. Najczęściej tworzy się ją ze styropianu. Dobrze wykonana zapewnia trwałość niezależnie od pogody. Warto przypomnieć, że dach płaski narażony jest na przeróżne zjawiska, w tym układające się na nim grube warstwy śniegu. Na warstwach zabezpieczających nie powinno się oszczędzać, aby w trakcie eksploatacji nie doszło do żadnych uszkodzeń. (uprawnienia budowlane kontakt)

Warstwa spadkowa

Spadki na dachu płaskim można wykonać na dwa sposoby. Najczęściej poleca się wykorzystanie styropianu EPS 100. Jest uniwersalny, dzięki czemu idealnie pasuje do wytwarzania spadków w warstwie z betonu czy żelbetonu. Zalet takiego systemu jest wiele, to między innymi: (uprawnienia budowlane 2021)

  1. Duża odporność na odkształcenia;
  2. Trwałość;
  3. Szybkość montażu;
  4. Wytrzymałość na nacisk;
  5. Lekkość konstrukcji;
  6. Możliwość ukształtowani powierzchni tak, aby jak najlepiej odprowadzać wodę.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com