Wiele osób zanim rozpocznie prace konserwacyjne swojej drewnianej podłogi zastanawia się czy po olejowaniu jej kolor się nie zmieni. Obawiamy się często, że nasze neutralnej barwy deski zżółkną, a nasz piękny jasny parkiet się przyciemni. (program egzaminu na uprawnienia) Olej jest preparatem, który wnika w strukturę drewna i może powodować naturalne przyciemnianie koloru. Drewno zeszlifowane, odpylone i suche jest znacznie jaśniejsze niż po konserwacji olejem lub lakierem. Drewniane elementy zatem nie tylko zyskują ochronę przed wilgocią, ale również głębię koloru. Jeśli jednak chcemy zachować naturalną jasność naszej podłogi na przykład sosnowej bądź dębowej, musimy wykonać dwie czynności. Po pierwsze musimy użyć białej bejcy przed olejowaniem, a dopiero po jej całkowitym wyschnięciu użyć oleju. Drugim sposobem jest zastosowanie barwionych olejów np. białego lub szarego. W składzie takiego produktu znajdziemy dodatkowo pigmenty barwiące. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Sposób ten jest znacznie prostszy i mniej kłopotliwy niż wcześniejsze bejcowanie lub ługowanie.
Konserwacja mebli ogrodowych
W Polsce konieczność olejowania kojarzona jest jedynie z zabezpieczeniem drewnianej podłogi lub parkietu w domu lub mieszkaniu. Jednak niewiele osób pamięta, że takiej samej uwagi wymagają drewniane elementy znajdujące się na świeżym powietrzu. (akty prawne uprawnienia budowlane) O czym powinniśmy pamiętać podczas olejowania mebli ogrodowych ? Przed wszystkim musimy zadbać by nasz olej był wysokiej jakości. Musimy również odpowiednio przygotować drewno – należy je umyć, wysuszyć i dopiero nasmarować. Istotne jest by nie robić tego w upalny lub deszczowy dzień. Idealną temperaturą do takich prac będzie od 10-20 stopni Celsjusza. Równie ważna jest nasza regularność. Meble zewnętrze powinny być zabezpieczane przynajmniej raz na 12 miesięcy. (uprawnienia budowlane program)
Proces schnięcia oleju
Olejowanie podobnie jak proces lakierowania wymaga naszej cierpliwości. Po nałożeniu oleju, jego całkowitym wyschnięciu i wypolerowaniu, nowa powłoka jest sucha dopiero po około 10 godzinach. Kluczowe są warunki jakie panują wokół nas. Tak jak wspominaliśmy istotna jest temperatura nie przekraczająca 20 stopni oraz wilgotność na poziomie 40-50 %. Jeśli prace rozpoczniemy w deszczowy lub chłodny dzień, czas schnięcia może wydłużyć się nawet do 20 godzin. O tym jak długo będziemy zmuszeni czekać na wyschnięcie wpływa również gatunek drewna. Drewno twarde, bogate w naturalne substancje oleiste lub wysoce żywiczne będzie schło znacznie dłużej. (uprawnienia budowlane egzamin) Mowa tutaj o drzewie cedrowym, sosnowym, świerku oraz jodle. Pamiętajmy jednak by zawsze kierować się informacjami zawartymi na puszce produktu. Trzymajmy się okresu pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw oraz o tym kiedy można rozpocząć normalną codzienną eksploatacje danego elementu. Producenci zalecają by z położeniem dywanu lub ciężkich dużych mebli wstrzymać się nawet do tygodnia czasu. Uchroni nas to przed niechcianym odbarwieniem się posadzki, która będzie miała inne warunki do zagruntowania niż nieobciążona ani nie przykryta reszta podłogi.