Ryzyko zatrucia
Po upalnym lecie stopniowo i bardzo powoli myślami zbliżamy się do sezonu zimowego. Sezon zimowy to konieczność ogrzewania pomieszczeń, spadek temperatury zewnętrznej, ale także możliwość zatrucia się tlenkiem węgla. Niestety, każdego roku odnotowuje się przypadku zatrucia czasem. Przez to umiera nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Choć sam fakt informowania o konieczności posiadania urządzeń monitorujących tlenek węgla jest nagminnie powtarzany rok po roku, to jednak co roku sytuacja jest taka sama. Dlatego podkreślmy raz jeszcze – montaż czujników czadu jest absolutnie niezbędna! Zaopatrz się w nie, zanim będzie za późno. (uprawnienia budowlane kontakt)
Zatrucie tlenkiem węgla
Kiedy właściwie dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla? Mamy tutaj na myśli sytuację, w której dochodzi do rozszczelnienia urządzeń grzewczych bądź uszkodzenie kominowych instalacji. (uprawnienia budowlane 2022) Czad powstaje w ich komorach grzewczych, czyli odpowiednio w kominkach, kotłach albo podgrzewaczach wody. Jak dochodzi do jego powstania? Zbyt mała ilość tlenu, która jest doprowadzana do komory spalania powoduje, że zamiast dwutlenku węgla powstaje tlenek węgla. Jak bardzo niebezpieczny i szkodliwy dla naszego zdrowia jest czad – tego nikomu nie trzeba tłumaczyć. Czad to tlenek niezwykle podstępny, ponieważ nie ma zapachu ani smaku, innymi słowy – nie jesteśmy w stanie go zauważyć ani poczuć. Oprócz trwałego uszkodzenia zdrowia czad może prowadzić nas do śmierci. Dlatego działaniem absolutnie niezbędnym jest umieszczenie w pomieszczeniach zawierających urządzenia grzewcze czujników czadu. To obecnie jedyny, ale bardzo skuteczny sposób na to, byśmy mieli pewność, że sytuacja zatruciem czadem nie będzie nas dotyczyć. Najtańszą opcją jest zakupienie czujnika czadu, który działa samodzielnie bądź takiego, który będzie podłączony do systemu alarmowego. Oferta czujników jest naprawdę szeroka, więc możemy dowolnie wybierać, jednak jak w każdym przypadku zdecydujmy się na zakup takiego, który będzie odpowiadał specyfice naszego domu. (uprawnienia budowlane program)
Gdzie je najlepiej umieścić?
Czujnik czadu powinien być umieszczony na ścianie (najlepiej jeśli będzie umieszczony na wysokości głowy). Powinien być zamontowany w bliskiej odległości od urządzeń, które mogłyby spowodować wytworzenie tlenku węgla. Czujnik CO powinien być montowany pomieszczeniach takich jak:
- Kotłownia z kotłem opalanym węglem, eko-groszkiem, gazem, koksem lub drewnem.
- Łazienki oraz kuchnie z gazowym podgrzewaniem wody.
- Wszystkie pomieszczenia z kominkiem.
- Garaż (ze względu na spaliny, które mogą ewentualnie wydobywać się z samochodu).
- Pomieszczenia wyposażone w piecyk gazowy.(segregator egzamin ustny uprawnienia)
Najlepsza wartość decybelowa
Kwestia podstawowa jeśli chodzi o czujnik – głośność. Urządzenie powinno być maksymalnie głośne, więc takie, by było w stanie odpowiednio zaalarmować wszystkich mieszkańców. Powinien on być słyszalny w każdym jednym domowym pomieszczeniu, a zwłaszcza w miejscach, w których przebywamy najczęściej. Najbardziej preferowaną wartością decybelową w przypadku czujników czadu będzie 85 dB, jednak jeżeli otoczenie domu jest głośne, możemy ustawić urządzenie na działanie 90 dB. Dzięki temu ochronimy nasz dom i wszystkich jego mieszkańców. Czym jeszcze charakteryzują się czujniki czadu? Przede wszystkim wysoką czułością i sprawnością. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na zakup czujnika podłączanego do systemu alarmowego to jest on w pełni od niego zależny. Jeżeli więc dojdzie do awarii systemu alarmowego, czujnik tlenku węgla również nie będzie działał. Większość czujników posiada w swoim składzie dodatkowo moduł GSM, który odpowiada za powiadamianie nas w przypadku ewentualnego zagrożenia, np. poprzez wiadomości SMS. (program egzaminu na uprawnienia)