Część produkcyjna stołówki
Ściany, które znajdują się w części produkcyjnej oraz w pomieszczeniach sanitarnych do wysokości od 1,5 m do 1,8 m powinny być:
– wyłożone płytkami ceramicznymi,
– pomalowane farbą olejną (pytania na egzamin ustny do uprawnień).
Należy również zadbać o to, żeby ściany i sufity, które znajdują się w części produkcyjnej oraz składowej 2 razy w ciągu roku były bielone wapnem. Najlepszym momentem na tego typu czynność jest wiosna lub jesień. Wysokości pomieszczeń powinny wynosić:
– część produkcyjna i konsumpcyjna: co najmniej 3 m,
– pozostałe części: nie mniej niż 2,8 m,
– magazyny: dopuszczalne jest 2,2 m.
Z kolei podłogi w pomieszczeniach produkcyjnych, składowych, sanitarnych powinny być wykonane przede wszystkim z betonu, lastrico bądź terakoty. W przypadku posadzek, które znajdują się w częściach produkcyjnych powinny posiadać spadek 1,5% w kierunku kratek ściekowych.
Istotne jest również to, żeby ściany, posadzki, okna i drzwi w magazynach były w odpowiedni sposób zabezpieczone przed gryzoniami.
Oświetlenie
We wszystkich pomieszczeniach (z wyjątkiem magazynów) powinno zamontować się podwójne okna, które będą miały otwieraną górną część. Nie poleca się, żeby wykorzystywać okna zespolone (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane). Pośrednio oświetlone mogą być:
– bufet,
– kredens,
– zmywalnie,
– magazyny naczyń i opakowań,
– korytarze,
– urządzenia sanitarne personelu.
Natężenie oświetlenia sztucznego powinno być zgodne z normą PN-E-02030.
Gniazda wtyczkowe światła i siły powinno się rozmieścić zgodnie z usytuowaniem urządzeń według projektu technologicznego. Oświetlenie ogólne i oprawy ścienne, które znajdują się nad stanowiskami pracy powinno być również zamontowane m.in. w:
– przygotowalni,
– kuchni,
– zmywalni.
Sugeruje się, żeby w stołówkach wykorzystywać ogrzewanie centralne wodne bądź parowe. Kuchnie czy sale konsumpcyjne można ogrzewać i wentylować nagrzewaniem. Warunkiem dopuszczenia takiego rozwiązania jest fakt, że należy dodatkowo zamontować dyżurne ogrzewanie grzejnikami (+10°C dla sali konsumpcyjnej i -5°C dla kuchni).
W sytuacji, kiedy w stołówce jest ponad 150 miejsc, ważne jest, żeby zamontować wentylację mechaniczną (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Pozostałe pomieszczenia, które nie są wentylowane mechanicznie, powinny być wentylowane grawitacyjne. Podciśnienie powinno panować w części produkcyjnej w stosunku do sali konsumpcyjnej.
Instalacje w stołówce
Stołówka musi mieć dostęp do kanalizacji. Dodatkowo musi mieć również dostęp do bieżącej wody, którą można pić. Przyjmuje się, że na 1 obiad zużywa się od 18 do 25 litrów wody. Współczynnik godzinowy nierównomierności poboru wynosi 1,5-3. Zużywa się ok. 4,5-5,5 litrów wody gorącej (o temperaturze 70°C) na 1 obiad.
Do stołówki powinno się doprowadzić instalację gazową. Prowadzenie rur instalacji kanalizacji sanitarnej jest niedopuszczalne w:
– pomieszczeniach, w których przechowuje się lub przerabia produkty żywnościowe,
– salach konsumpcyjnych.
Sieć kanalizacyjna, która odchodzi z kuchni i zmywalni, powinna mieć zamontowane tłuszczowniki, których zadaniem jest wyłapywanie tłuszczu. Pozwala to na:
– zabezpieczenie przewodów od zapychania z powodu osiadania tłuszczu na ściankach,
– wykorzystywanie techniczne uzyskanych tłuszczów.
Osadnik piaskowy jest niezbędny do zainstalowania w przygotowalni I w przewodzie kanalizacyjnym.
Należy wiedzieć o tym, że salę konsumpcyjną powinno się odizolować akustycznie od reszty pomieszczeń. Sala taka powinna być głęboka na maksymalnie 8 m w sytuacji, kiedy jest tam jednostronne oświetlenie (egzamin na uprawnienia budowlane).