Co wymaga pozwolenia na budowę a co nie?
Oczywiście pozwolenia na budowę wymaga budowa domu jednorodzinnego, czy większych budynków. Jednak nie wszystkie obiekty budowlane znajdujące się wokół naszego domu na naszej posesji wymagają uzyskania takiego pozwolenia. Warto posiadać na ten temat odpowiednią wiedzę i nie popełnić podstawowych błędów. (testy uprawnienia architektoniczne)
Co nie wymaga pozwolenia na budowę?
W przypadku wolnostojących, parterowych budynków gospodarczych np. garaży, altan, czy przydomowych ganków, oranżerii, ogrodów zimowych o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jeżeli łączna liczba tych obiektów na działce nie przekroczy dwóch na każde 500 m kwadratowych powierzchni działki, nie wymagane jest pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę nie wymaga np. wiata czy lekka konstrukcja w postaci dachu opartego na słupach. Jak wiadomo altany posiadają zazwyczaj ściany ażurowe, które są elementami ogrodu i służą do rekreacji, codziennego wykorzystywania w celach wypoczynkowych. Oranżerie natomiast to przeszklone pomieszczenie tzw. również ogrody zimowe. (program na uprawnienia architektoniczne)
Bardzo istotną sprawą jest również sprawdzenie, czy na obszarze, na którym chcemy budować dany obiekt obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli takowy istnieje, należy go przeanalizować, sprawdzić czy nie ma w nim zakazu sytuowania budynków gospodarczych na działkach mniejszych niż 400 m kwadratowych lub zakazu budowy obiektów wysokości przekraczającej 3 m.
Jeżeli takiego planu przestrzennego zagospodarowania nie ma, należy wystąpić do wójta czy też burmistrza o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla naszej inwestycji. Dopiero wtedy po zgłoszeniu budowy u starosty możemy rozpocząć budowę. (testy 2019 uprawnienia)
Co się dzieje jeżeli mamy do czynienia z samowolą?
W przypadku wybudowania danego obiektu bez zgłoszenia lub mimo sprzeciwu starosty. to powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego podejmuje postępowanie zmierzające do legalizacji naszego przedsięwzięcia. Niestety może ona dojść do rozbiórki całości lub części inwestycji.
(egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)