fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ciepło uciekające przez posadzkę

Podłogi wykonane z drewna posiadają bardzo dobre właściwości, które wiążą się z przyswajaniem ciepła. Współczynnik związany z cieplną aktywnością drewna jest najniższy, patrząc na innego rodzaju materiały stosowane w tym budowlanym komponencie. W przypadku sosnowego drewna współczynnik ten znajduje się w przedziale wynoszącym 450-480 W s1/2/(m2 K), kiedy mamy do czynienia z poprzecznym przepływem ciepła względem włókien. Podczas przepływania ciepła wzdłuż włókien współczynnik ten osiąga wartość z przedziału 800-900 W s1/2/(m2 K). Drewniane rodzaje posadzek zalicza się zwykle do ciepłych podłóg. Oznacza to, że po odczuciu przez chwilę chłodu stykając stopę z powierzchnią, stopniowo wzrasta temperatura w miejscu, w jakim stopa styka się z podłogą. (uprawnienia budowlane 2023)  

Ciepło uciekające przez posadzkę
Ciepło uciekające przez posadzkę

Wykończenie posadzki drewnem

Podłoga, jaka zostaje wykończona drewnianą posadzką albo korkowymi płytami pozwala uzyskać optymalny poziom komfortowej powierzchniowej temperatury. Ma to miejsce w przypadku kontaktu bosą stopą na takiej powierzchni. Jest on znacznie niższy od innych wykończeniowych podłogowych materiałów. Często w literaturze można znaleźć opis właściwości konstrukcji posadzek oraz podłogi. Ujęte są w nich dane odnośnie zaleceń wiążących się z ciepłochłonnością posadzek oraz szereg wymagań. Warto w związku z tym pogłębić swoją wiedzę odnośnie materiałów stosowanych na wierzchnią warstwę podłogi. Dobrze przeprowadzona analiza sprawi, że uzyska się w ten sposób wszystkie plusy i minusy danych materiałów. (uprawnienia budowlane segregator)  

Posadzka z innych materiałów

W przypadku posadzek wykończonych poprzez użycie ceramicznych płyt bądź naturalnych kamieni, inaczej niż w przypadku drewnianych konstrukcji występuje pogorszenie się właściwości. Dotyczy to przede wszystkim ciepłochłonności. Ma to związek ze wzrastającą grubością wykończeniowej warstwy. Takie działanie w konsekwencji przekłada się na wzrastające straty ciepła. Pogorszeniu mogą ulec także warunki użytkowania związane z cieplnymi odczuciami osób, jakie przebywają w takim pomieszczeniu. Mając na uwadze posadzki stworzone z drewnianych paneli i parkietu z dębowego drewna uzyskują one najbardziej korzystne wartości współczynnika związanego z ciepłochłonnością. To z kolei przekłada się na obniżenie cieplnych strat oraz poprawienie się warunków użytkowania takich podłóg przez użytkowników w pomieszczeniach.  (uprawnienia budowlane testy) 

Izolacyjność cieplna

Wzrastająca cieplna izolacyjność powoduje, że w radykalny sposób wzrasta temperatura na posadzkowej powierzchni. Ma to bardzo duże znaczenie podczas kształtowania się odczuwalnej temperatury oraz warunków, jakie zabezpieczają od ryzyka pojawiania się pleśni oraz powierzchniowej kondensacji wodnej pary. Również istotnym aspektem wiążącym się ze stratami ciepła przez podłogę jest stopień cieplnej izolacyjności węzłów, jakie powstają na łączeniach podłogi z zewnętrzną ścianą. Tworzące się tu cieplne liniowe mostki sprawiają, że udział cieplnych strat jest duży. W projektowej praktyce w tych miejscach stosuje się krawędziowe izolacji. Cechują się one dobrymi parametrami. Stosuje się tu również niekiedy izolacyjne kształtki. Za ich pomocą łączy się cieplną izolację w podłodze z cieplną izolacją w zewnętrznej ścianie. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com