fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cieplno – wilgotnościowe wymagania

Tradycyjny rodzaj ścian wykonanych z pełnej ceramicznej cegły miały grubość 51 cm (egzamin na uprawnienia budowlane). Posiadały obustronny tynk, a ich współczynnik przenikania ciepła wynosił k=0,99. Takie ściany mogą magazynować ciepło, w związku z tym, że posiadają znaczną cieplną stateczność. Takiej cechy nie posiadają osłonowe lekkie ściany, a cecha ta jest bardzo ważna w związku ze zmianami temperatur. Jeżeli nastąpiłaby przerwa w ogrzewaniu pomieszczeń z osłonowymi ścianami, które mają taki sam współczynnik k, jak np. ściana z cegły, przerwa byłaby bardzo odczuwalna, dlatego współczynnik tych ścian k musi mieć znacznie mniejsza wartość.

Cieplno - wilgotnościowe wymagania
Cieplno – wilgotnościowe wymagania

Konstrukcyjne żebra przy ścianach osłonowych

Żebra konstrukcyjne osłonowych ścian są zazwyczaj wykonywane z żelbetu lub stali. Jego metalowe łączniki, które mają za zadanie łączyć zewnętrzne okładziny tych ścian z wewnętrznymi okładzinami tworzą razem termiczne mostki. Są to miejsca, które mają większe przewodzenie ciepła w stosunku do przewodzenia na reszcie ściany. Termiczne mostki powodują, że para wodna, jaka znajduje się w pomieszczeniu skrapla się w momencie obniżenia temperatury ich powierzchni (testy 2021 uprawnienia).

Na co zwrócić uwagę ustalając współczynnik k?

Ustalając współczynnik k, ważne jest wzięcie pod uwagę ochrony ścian, zapobiegając skraplaniu się wodnej pary w środku przegrody. Można również spróbować ograniczyć w zimowym okresie ilość skroplonej wody w stosunku do ilości, jaka może zostać wyparowana ze ścian w letnim okresie. Taki proces zajdzie na wskutek wysychania. To, w jakim kierunku porusza się para wodna zależy od danej pory roku. W zimowym okresie para przebiega od wewnętrznego pomieszczenia i ulatnia się na zewnątrz. Na przemieszczanie się wodnej pary duży wpływ ma konstrukcja warstwowej ściany. Stosując poprawny układ warstw w ścianie, para wodna przedostaje się na zewnątrz i nie skrapla się w wewnętrznej przegrodzie (program egzamin uprawnienia 2021).

Ekranowa część ściany

W budynku, gdzie mamy do czynienia ze ścianami osłonowymi, i przewagę stanowią przeszklone powierzchnie, ekranowa część ściany nie wpływa bezpośrednio na wartość średnią współczynnika k. Aby poprawić warunki mikroklimatu we wnętrzu budynku należy zwiększyć izolacyjność okienną. Pełna część osłonowej ściany powinna mieć współczynnik k taki, żeby na powierzchni wewnętrznej ściany temperatura nie ulegała spadkowi poniżej tzw. punktu rosy. Taki warunek można spełnić, jeśli współczynnik k w mieszkalnym budownictwie będzie wynosić około k=0,55-f-0,80.Wpływ na to ma klimat w danej części kraju oraz ciężar ściany osłonowej. Przy osłonowych ścianach należy trzymać się zasad, aby nie stosować w tych miejscach ogrzewania przy pomocy pieca. Stosując ogrzewanie centralne nie może mieć ono przerw w ogrzewaniu dłużej niż 10 godzin.

Ekonomiczny problem stanowi poprawny dobór współczynnika k osłonowych ścian. Jeżeli w pomieszczeniu z osłonowymi ścianami mamy do czynienia z klimatyzacją, współczynnik k nie musi być zmniejszony (program z aktami na uprawnienia budowlane). Klimatyzacja sama reguluje temperaturę oraz poziom wilgotności powietrza.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com