fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hydraulika siłowa

Współczesny przemysł ciągle się rozwija, co jest możliwe dzięki wielu czynnikom, wśród których znajduje się zaplecze technologiczne. Korzystanie ze specjalistycznego sprzętu umożliwia produkcję w przemyśle, który dzięki temu może istnieć oraz rozwijać się. Hydraulika siłowa jest istotnym elementem tego zaplecza, ponieważ wiele gałęzi przemysłu się na niej opiera. Wszechstronność wynikająca z zastosowania hydrauliki siłowej stała się popularna tak bardzo, że aktualnie ta technologia jest wykorzystywana praktycznie wszędzie. W hydraulice siłowej energia mechaniczna jest przekształcana na energię hydrauliczną. Ten proces jest możliwy przy wykorzystaniu pompy hydraulicznej. (uprawnienia budowlane program)

Charakterystyka pomp hydraulicznych
Charakterystyka pomp hydraulicznych

Typy pomp hydraulicznych

Budowa pomby hydraulicznej uzależniona jest w dużej mierze od jej konkretnego rodzaju. Jednym z nich jest pompa hydrauliczna wielotłoczkowa, która jest zbudowana z kilku lub kilkunastu niewielkich pomp tłokowych usytuowanych w jednym korpusie. Wśród pomp wielotłoczkowych wyróżnia się z kolei osiowe i promieniowe. W przypadku pomp osiowych tłoczki są oparte na pochylnej tarczy, a w pompach promieniowych na mimośrodkowym pierścieniu. Tego rodzaju pompy nie mają zaworów – ich rola jest odgrywana przez tarczę lub wałek rozdzielczy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Innym rodzajem jest pompa hydrauliczna o zazębieniu zewnętrznym. Zgodnie z nazwą składa się z dwóch kół zębatych, które są umiejscowione w korpusie jak najciaśniej. Obracające się koła zębate zagarniają ciecz z komory ssawnej do międzyzębatych przestrzeni, która jest następnie transportowana do komory tłocznej. Ten typ pompy hydraulicznej odznacza się prostą konstrukcją, dużą niezawodnością oraz stałą wydajnością. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zastosowanie pomp hydraulicznych

Uniwersalność działania pomp hydraulicznych pozwala na ich zastosowanie niemal w każdej gałęzi produkcji. Używane są w przemyśle spożywczym, papierniczym, chemicznym, farmaceutycznym, mleczarskim, samochodowym, ceramicznym, elektronicznym, cukrowym, w oczyszczalniach ścieków, w samolotach oraz wielu maszynach budowlanych. Energia hydrauliczna stanowi rzecz niezbędną w produkcji przemysłowej, w związku z czym możliwości wykorzystania różnego rodzaju pomp hydraulicznych są bardzo szerokie. Należy przy tym odpowiednio dbać o sprzęt wyposażony w pompę hydrauliczną – serwisowanie oraz odpowiednia eksploatacja są w stanie wydłużyć jej żywotność. (program egzaminu na uprawnienia)

Działanie pompy hydraulicznej

Główne działanie pompy hydraulicznej polega na przekształceniu energii mechanicznej, dostarczanej przez silnik spalinowy, napędowy lub elektryczny, w energię hydrauliczną. Wytwarzanie energii hydraulicznej jest możliwe dzięki zastosowaniu cieczy roboczej, którą najczęściej stanowi olej hydrauliczny. W przypadku każdego rodzaju pomp hydraulicznych do wytwarzania energii olejem hydraulicznym wykorzystywane jest wysokie ciśnienie. Pompy hydrauliczne przystosowane są do pracy w taki sposób, że działają w jednym kierunku obrotowym (prawo lub lewo) – wyszczególnienie użycia kierunku znajduje się na danym urządzeniu. Układy hydrauliczne są wyposażone także w specjalne zawory bezpieczeństwa oraz filtry. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com