fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Charakterystyka podwieszanych rusztowań

W bardzo wielu przypadkach zastosowanie podwieszanych rusztowań wiąże się ze sporządzeniem indywidualnego projektu technicznego. Takie działanie jest w tym przypadku wymagane. Poszczególne rodzaje podwieszanych rusztowań cechują się różnym sposobem ich łączenia z budowlanym obiektem. Zarówno w ogólnym budownictwie, jak i w innych przemysłowych gałęziach zachodzą sytuacje, kiedy pojawia się konieczność tymczasowego zapewnienia dostępu na wysokości do miejsca pracy. Miejsca te są często trudno dostępnymi fragmentami w obiekcie. Do jednego ze sposobów zapewnienia miejsca zalicza się podwieszane rusztowania. Jest to potoczna nazwa, i obejmuje ona całą konstrukcyjną gamę. Ich zasadniczą cechą jest to, że posadowienie rusztowania ma miejsce na tymczasowej dodatkowej konstrukcji. Konstrukcja ta łączy się obiektem. (uprawnienia budowlane cena) 

Charakterystyka podwieszanych rusztowań
Charakterystyka podwieszanych rusztowań

Stosowanie podwieszanych rusztowań

Do głównego powodu, w związku z którym stosuje się rusztowania podwieszane zalicza się przeszkody, jakie nie pozwalają w bezpośredni sposób posadowić rusztowania na konstrukcyjnym albo gruntowym podłożu. Do innych przyczyn zalicza się finansowe względy. Posadowienie w poziomie terenu rusztowania może nie być uzasadnione pod kątem ekonomicznym. Dzieje się tak, kiedy dostęp ma być tylko do małego fragmentu budynku na dużej wysokości. Różnorodność konstrukcji sprawiła, że powstało potoczne słownictwo, jakie określa dane typu podwieszanych rusztowań. Jednak literatura przedmiotu i techniczne normy określają, że wspornikowe rusztowania to inaczej rusztowania, gdzie roboczy pomost opiera się na wspornikach. Wsporniki z kolei łączą się z budowlanym obiektem. W związku z czym do tej grupy zalicza się podwieszane rusztowania na tzw. budowlanych konsolach. (uprawnienia budowlane testy) 

Nośność połączeń w konsolach

Na stopień nośności połączeń w konsolach budowlanych wpływa rodzaj iniekcyjnej zaprawy klejowej, rodzaj podłoża oraz długość kotwienia. Do zniszczeń w połączeniach może dojść w związku z wyrwaniem się pręta z żywicy, wyrwaniem pręta oraz żywicy z otworu, jaki został wywiercony oraz zarysowanie podłoża i wyrwanie stożka razem z żywicą i prętem. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z klejową stwardniałą zaprawą. Drugi przypadek określa połączenie na styku zaprawa – podłoże. Chcąc zapobiec uszkodzeniom w połączeniu trzeba narzucić odpowiedni technologiczny reżim stworzenia chemicznego kotwienia. Należy również dokonać sprawdzenia poziomu nośności połączeń.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Budowlane konsole

Konsole budowlane mocuje się zwykle na gwintowanych stalowych prętach. Wykleja się je do ściany obiektu stosując do tego celu iniekcyjną zaprawę posiadającą odpowiedni stopień wytrzymałości. Są to inaczej tzw. chemiczne kotwy. Alternatywą może być tu stworzenie przelotowych otworów na całkowitą grubość ściany i dokonanie zamocowania konsoli wykorzystując gwintowane ściągi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mając do czynienia z posadowieniem rusztowania na budowlanych konsolach wymaga się technicznej dokumentacji rusztowania, która ma postać indywidualnego projektu. Określa on klasę oraz średnicę wytrzymałości gwintowanych prętów, którymi to mocuje się budowlane konsole.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com