Cegła ceramiczna
Cegła ceramiczna została trochę zapomniana. Jednak wraca do łask, ponieważ zapomniano, że przy jej odpowiednim użyciu może stanowić nowoczesny materiał. Poznajmy to, co z jej wykorzystaniem zrobili laureaci konkursu Wienerberger Brick Award.(uprawnienia budowlane)
Budynki to nie „pudełka”
Wienerberger Brick Award jako konkurs opiera się na założeniu, że budynki to nie pudełka, które służą nam tylko do spędzania w nich czasu. Samo wykonanie budynku, a więc architektura to podstawa naszego samopoczucia i zdrowia. (uprawnienia budowlane kontakt) Konkurs opiera się także na myśli, która mówi o tym, że najważniejsza w budowie jest holistyka. Holistyka to nic innego jak dbałość o zdrowie, środowisko i emocje człowieka, przy uwadze względów przyszłych pokoleń. Pierwsza kategoria nosi nazwę feeling at home, skupiająca się na bezpieczeństwie i komforcie człowieka. Wykorzystuje się w niej tzw. ciepłą cegłę, która nie dyskryminuje nikogo, ponieważ dzięki niej możemy budować domy, jakie tylko chcemy – jednorodzinne, a także szeregowe. W międzynarodowej edycji Brick Award w tej właśnie kategorii zwyciężył projekt Atlas House pracowni Monadnock z Holandii. Były to domy prywatne, które miały trzy kondygnacje i to na bardzo małej działce. Wydaje się to niemożliwe? A jednak.(uprawnienia budowlane 2022)
Kolejne kategorie
Kategoria Living together to kategoria budynków wielorodzinnych. Oparta jest o dbałości co do starzejącego się społeczeństwa i ubóstwo energetycznej. Mają to być takie domy, które swoim użytkowaniem mogą zmienić warunki funkcjonowania w nich. Dla przykładu, laureatem Brick Award 2018 w kategorii Living together została pracownia Tony Fretton Architects za Westkaai Towers 5 i 6. Zbudowane w Belgii wieżowce weszły w skład większego założenia mieszkaniowego w dzielnicy o zabudowie wielofunkcyjnej. Wyznaczyły nowy horyzont północnego portu w Antwerpii. Kolejna z kategorii to kategoria Working together, dotycząca budynków biurowych i przemysłowych. Użyta została do nich ceramika. Brick Award podkreśla, że szczególnie dobrze zaprojektowane biuro czy galeria handlowa powinny być przestrzeniami, które będą dla nas pełni przyjazne i przede wszystkim pomogą nam odpocząć od codziennego zgiełku. Wszyscy żyjemy w ciągłym biegu, więc należy nam się odrobina odpoczynku. Przestrzenie te nie powinny nas przytłaczać, ale sprawiać wrażenie wręcz drugiego domu, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Dużo światła dzięki oknom lub przeszklone sufity to więc podstawa wyposażenia. Cegła ceramiczna ma oddawać ciepło budynkowi i sprawiać jednocześnie wrażenie bardzo nowoczesnego, ale i klasycznego w użytkowaniu budynku. Domy i budynki nie mają więc być czymś, co pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie, ale mają być szeroko pojętą przestrzenią, w której czujemy się dobrze podobnie jak wszędzie tam, gdzie są nasze ulubione miejsca. (uprawnienia budowlane program)