Ceramiczne stropy na stalowych belkach w starym budownictwie
Stropy ceramiczne znajdujące się na stalowych belkach muszą być zaopatrzone w dodatkowe podpory. Podpory te umieszcza się w bezpośredni sposób pod stalowymi belkami. Mogą to być zarówno słupy znajdujące się na fundamentach niezależnych, jak i sztywne rodzaje belek, które opiera się na nośnych ścianach poprzecznych. Słupowe dodatkowe rodzaje podpór najlepiej zaprojektować jako podpory stalowe. Kiedy jako słupy mają służyć nam ceglane tarcze i słupy, w takim wypadku trzeba wziąć pod uwagę kwestie związane z możliwościami skurczu, oraz z możliwością oddzielenia się słupa od podpierającej belki. W związku z tym obowiązkowe staje się zastosowanie klinowych podkładek, które pozwalają na rektyfikację. Wykonanie wzmocnienia poprzez podparcie stalowych belek stropu będzie odpowiednie, kiedy nośność ceramicznych płyt znajdujących się między belkami będzie większa od nośności stalowych belek. Często jest tak, że ceramiczne płyty mają dobre zbrojenia, a belki stalowe cechują się znaczną rozpiętością. (uprawnienia budowlane 2022)
Naprawa stalowych belek
Kiedy musimy dokonać napraw stalowych belek w związku z pojawieniem się na nich korozji, zazwyczaj konieczna staje się tu ingerencja w stropie od spodu. Prace związane ze wzmocnieniem stropu od spodu często wykonuje się, dlatego że nie ma możliwości przeprowadzenia takich prac od góry. Ma to związek z ciągłym eksploatowaniem się stropu. Kiedy poziom degradowania się przekroju półki dolnej belki nie jest znaczny, w takim wypadku prace opierają się na wykonaniu podpory dodatkowej jako liniowej belki. Jest ona zabudowana pod stropowymi belkami. Podporowa dodatkowa belka opiera się niekiedy na poprzecznych ścianach albo na wspartych słupach w fundamentach niezależnych. (uprawnienia budowlane kontakt)
Uszkodzenia stropu po pożarze
Podczas uszkodzenia stropów od spodu w wyniku pożaru półki dolne pustaków zastępuje się styropianem. Na to stosuje się narzut wykonany z cementowej zaprawy. Kiedy mamy odsłonięte zbrojenie żeber, w takiej sytuacji do prętów dolnych mocuje się zbrojeniową siatkę. W kolejnym etapie wykonuje się narzut z cementowej zaprawy, tzw. torkret. Niekiedy w sytuacji, gdy przeciwpożarowe przepisy umożliwiają taką możliwość, wykonuje się reprofilację żeber, a całość przesłania się podwieszonym stropem. Strop ten maskuje konstrukcję, która została uszkodzona. Kiedy zbrojenie żeber odsłoniło się, po ich oczyszczeniu wykonuje się prace polegające na reprofilacji żeber i przywraca się im otulinę. (uprawnienia budowlane)
Belki wspornikowe nośne
Wykonując wzmocnienie wspornikowych nośnych belek przy balkonach dospawa się kształtowniki albo blachę do belek, które już istnieją. (uprawnienia budowlane program) Nie zaleca się tutaj prac, polegających na wymianie belek, ponieważ zakotwienie w istniejącym murze nowych belek będzie trudne. Należy pamiętać, że nośne belki wspornikowe balkonów osadzano w murze podczas budowania obiektu, a kotwienie następowało poprzez dociskanie partii wyższych ścian. Wykonanie wymiany belek w istniejącym już budynku jest trudne, a często wręcz niemożliwe do wykonania. (uprawnienia budowlane segregator )