fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Często jest tak, że wiele procesów produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu musi mieć miejsce na jednym poziomie (egzamin na uprawnienia budowlane). Jest to szczególnie ważne, kiedy występują duże obciążenia maszynami i duże masabaryty produktów są przenoszone w nocy za pomocą urządzeń dźwigowych. W takich sytuacjach najczęściej projektuje się budynki jednokondygnacyjne – halowe. Ich zaletami są:

– lekkość konstrukcji,

– przestrzenność,

– dobra komunikacja wewnętrzna,

– możliwość właściwego oświetlenia wnętrz produkcyjnych światłem naturalnym.

Budynki jednokondygnacyjne
Budynki jednokondygnacyjne

Okazuje się, że w budynkach jednokondygnacyjnych łatwiej się ustawia ciężkie maszyny oraz przejmuje przez fundamenty obciążenia dynamiczne. Z tego też powodu najczęściej stosuje się budynki halowe. Są one najbardziej charakterystycznymi rozwiązaniami współczesnych zakładów przemysłowych.

Budynki jednokondygnacyjne mają różne rozwiązania budowlano-konstrukcyjne oraz wyposażenia techniczne. Jest to zależne od:

– procesu produkcyjnego,

– rodzaju maszyn stosowanych na liniach produkcyjnych,

– systemów i środków transportu wewnętrznego.

Wyróżnia się hale:

– jednonawowe,

– dwunawowe,

– wielonawowe,

– z przybudówkami,

– bez przybudówek (program uprawnienia budowlane).

W zależności od systemów transportu budynki można podzielić na budynki:

a) z transportem podpartym:

– obciążenie urządzeń transportowych wynosi więcej niż 50 kN (5 ton),

b) z transportem podwieszonym:

– o nośności 50 kN z jednoczesnym użyciem transportu podłogowego bezszynowego,

c) bez urządzeń dźwigowych:

– transport odbywa się za pomocą samojezdnych środków transportu podłogowego (wózki podnośnikowe, wózki widłowe) lub przenośników taśmowych, przenośników rolkowych.

Wielkość i kształt hal przemysłowych

Wielkość i kształt hal przemysłowych w dużej mierze zależy od:

– procesu technologicznego,

– rozmiarów produktu,

– wielkości środków transportu.

Czasami zdarza się tak, że konieczne jest to, żeby do hali wjeżdżały duże samochody ciężarowe czy wagony kolejowe. Z tego powodu hale mogą mieć następujące wysokości: 3,00; 3,60; 4.20; 4,80; 6,00; 7,20; 8,40; 10,80 i 12.00 m. Hale przemysłowe są wznoszone jako konstrukcje szkieletowe, w których występuje różny rozstaw słupów (np. 6×9; 6x 12; 6x 15; 6 x 18; 12 x 12; 6×24; 12 x 15; 12 x 18; 18×24 m).

Przemysłowe budynki halowe dzielą się na hale wysokie oraz hale niskie (wysokość do 8 m). Buduje się je wtedy, kiedy w procesie produkcyjnym nie przeszkadza mały rozstaw słupów i nie ma konieczności stosowania urządzeń dźwigowych (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Najczęściej jest tak, że płaskie budynki przemysłowe najczęściej nie mają urządzeń dźwigowych. Od momentu, kiedy powstały pierwsze manufaktury, doszło do znacznego rozwoju konstrukcji hal przemysłowych. Stosowane są przekrycia:

– płaskie,

– łukowe,

– łupinowe,

– tarczownicowe,

– o różnych kształtach,

– bez i ze świetlikami.

Dzięki postępowi w dziedzinie przekryć udało się osiągnąć coraz większych rozpiętości bez podpór wewnętrznych, z jednoczesnym zmniejszeniem grubości i masy konstrukcji przekrycia.

Oświetlenie wnętrz budynków przemysłowych światłem naturalnym

Odpowiednie oświetlenie to czynnik, który ma wpływ na wydajność pracy oraz zapewnienie właściwych warunków BHP. W jaki sposób można osiągnąć optymalne warunki oświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym? Przede wszystkim poprzez:

– właściwą orientację budynku,

– odpowiednią wielkość otworów, które wprowadzają promienie świetlne,

– poprawne rozmieszczenie powyższych otworów,

– ustalenie właściwych proporcji pomiędzy wysokością, szerokością i głębokością pomieszczenia.

Należy pamiętać o tym, żeby oświetlenie dostosować do wymogów technicznych produkcji (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Natężenie oświetlenia należy mierzyć na poziomie płaszczyzny roboczej. Taka płaszczyzna znajduje się ok.  1–5 m nad podłogą i dotyczy pracy przy stołach czy obrabiarkach. W normie PN-71/B-02380 uwzględniono wartości współczynnika oświetlenia dziennego w zależności od dokładności, której wymaga czynność wykonywana w pomieszczeniu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com