fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Budowa systemu adiabatycznego chłodzenia z wody deszczowej dla budynków

Warto przeanalizować, jak wygląda podstawowa budowa systemu adiabatycznego chłodzenia podczas użycia deszczowej wody i pozyskiwania jej w celu spłukiwania w toaletach oraz do podlewania roślinności w ogrodach. Deszczówka wstępnie filtrowana jest przez bardzo wydajny i samoczyszczący filtr PURAIN. Chcąc zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa związanego z zasilaniem, jako zabezpieczający element stosuje się niekiedy system AquaMaster, który posiada kontrolę prędkości, jaka wiąże się z pracą silnika. Tego rodzaju cichy i jednocześnie ekonomiczny system zasysa ze zbiornika czystą wodę poprzez pływający filtr i dostarcza ją do wskazanych odbiorników, np. do toalet, ogrodów bądź o systemu oczyszczania. Dostarczana woda jest czysta i posiada niski stopień twardości. (uprawnienia budowlane cennik) 

Budowa systemu adiabatycznego chłodzenia z wody deszczowej dla budynków
Budowa systemu adiabatycznego chłodzenia dla budynków

Elementy systemu adiabatycznego

Chłodzeniowy system adiabatyczny z zastosowaniem deszczowej wody zbudowany jest z wielu elementów. Zalicza się do nich w filtr deszczowej wody PURAIN, uspokojenie wlotu oraz zasilającą pompę. W dalszej części znajduje się ciśnieniowy przewód, filtracyjny zbiornik oraz stacja do ultrafiltracji wody. Kolejno jest układ sterujący, pływakowy wyłącznik, zbiornik do czystej wody oraz deszczowa centrala AquaMaster. Podsumowując budowę oraz działanie systemu można stwierdzić, że adiabatyczne chłodzenie stanowi zrównoważoną alternatywę dla chłodzenia konwencjonalnego budynków. System ten daje oszczędności do 80%. W związku z odparowaniem wody usuwa się z powietrza ciepło co sprawia, że powietrze, jakie dostarcza się do pomieszczenia może być chłodne. Ogranicza się w ten sposób wysokie koszty związane z energią. Za pomocą adiabatycznego systemu można również korzystnie wpłynąć na ochronę naszego klimatu.  (uprawnienia budowlane program) 

Odkażanie wody deszczowej

Chcąc, żeby nawilżanie deszczową wodą spełniało wszystkie stawiane prawne wymogi wodę należy koniecznie uzdatnić do ochrony środowiska i zdrowia. Wyklucza się w związku z tym powstawanie w wylotowym powietrzu Legionella oraz innych chorobotwórczych czynników. Uzdatniając wodę można zastosować kilka różnych metod. Jest to np. membranowa filtracja przy osmozie odwróconej albo chemiczne uzdatnianie ozonem bądź chlorem. Dokonując membranowej filtracji AQUALOOP stosuje się membrany, które posiadają wielkość porów wynoszącą 0,2 µm. Zatrzymują one poza nieorganicznymi cząstkami także drobnoustroje. Usuwane są aż w 99,7% wirusy oraz w 99,99% bakterie. Membrany wykonują niezawodnie swoją pracę przez okres 10 lat i nie wymagają konserwacji i chemicznego ciągłego czyszczenia. Nie posiadają one w swoim składzie żadnych szkodliwych dla środowiska materiałów. (uprawnienia budowlane segregator)   

Zastosowanie wody deszczowej

Idealnym rozwiązaniem dla środowiska jest używanie deszczowej wody. Zarówno zasoby pitnej wody, jak i koszty zostają oszczędzone. Poprzez niską twardość deszczowej wody można pozbyć się systemów stosowanych do jej zmiękczania. Deszczowa woda uzdatniona poprzez zastosowanie systemu membranowej ultrafiltracji spełnia wszystkie higieniczne wymagania odnośnie pitnej wody. Kiedy mamy dostęp do dużych ilości deszczowej wody, do takiego systemu podłączyć można więcej odbiorników np. toalety czy irygacyjne systemy. W ten sposób zyskuje się dodatkowe oszczędności w wodzie. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com