Budowa domu parterowego
Budowa domu parterowego jest stosunkowo szybkim przedsięwzięciem, dlatego wiele osób wybiera właśnie to rozwiązanie. Są to modne propozycje, które posiadają wiele zalet.
Projekty te polecane są zwłaszcza dla osób, które liczą się z pieniędzmi.
W przypadku domów parterowych występują to niewielkie obciążenia, a więc występują tu mniejsze wymagania wobec nośności fundamentów i ścian konstrukcyjnych, omija nas montowanie okien dachowych. Również osoby budujące domy parterowe nie muszą stawiać wysoko rusztowań. Tak więc wiele kosztów po prostu nie jest ponoszonych.
Wydatki na wykończenie wnętrz nie są również wielkie. Warto jednak przyłożyć się solidnie do wykonania każdego szczegółu. Polecane jest zainwestowanie w okładziny klinkierowe, kamienne czy drewniane. (testy uprawnienia architektoniczne)
Wielkość działki a budynek parterowy
Decydując się na budynek parterowy musimy posiadać większą działkę. Jeżeli ktoś chce zbudować dom w charakterze bungalow, a ma sąsiadów z domami piętrowymi to powinien dobrze się zastanowić, czy jest to odpowiednie rozwiązanie. Sąsiedzi z wyższych pięter mogą bowiem zaglądać do domu przez okna. (program uprawnienia architektoniczne)
Osoby liczące się z kosztami związanymi z budową domu, wybiorą dom o prostej bryle z dwuspadowym dachem.
Wybór odpowiedniego dachu
W przypadku domów parterowych o dużej powierzchni trudno będzie je przykryć dachem spadzistym połaciowym. W przypadku stromych dachów ważne jest, by zachować w miarę zwartą formę i osiową kompozycję. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Domy parterowe z rozbudowaną komunikacją mogą stanowić poważniejszy problem dla projektantów. W przypadku dużych, rozległych domów trudno jest ograniczać liczbę korytarzy. W przypadku mniejszych domów łatwiej jest skupić ją wokół centralnego holu. Domy parterowe idealnie nadają się dla osób starszych, jak również niepełnosprawnych członków rodziny, ponieważ nie ma tutaj żadnych przeszkód i barier, których by nie mogli pokonać. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)