Budowa domu na działce z ograniczeniami
Zanim zdecydujemy się zakupić konkretną działkę powinniśmy dokładnie sprawdzić jej przeznaczenie. Jest to możliwe do określenia poprzez dokładne sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może bowiem okazać się, że działka, która pasowałaby idealnie do naszego domu ma zupełnie inne przeznaczenie. Może być działką chronioną bądź działką, która jest działką leśną bądź rolną. Sprawdźmy, jak wygląda budowa domu na takich działkach. (uprawnienia budowlane cennik)
Budowa domu na działce rolnej
- Zakup działki rolnej wiąże się z określonymi ograniczeniami przede wszystkim ze względu na to, że nigdy nie wiemy, czy tak naprawdę kiedykolwiek będzie możliwe zbudowanie na niej domu. Mowa przede wszystkim także od jej wielkości, ponieważ musimy liczyć się z tym, że być może konieczne będzie jej odrolnienie bądź wybudowanie na niej siedliska.
- Jeżeli okaże się, że daną działkę można odrolnić to musimy wiedzieć, że ten proces składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest związany ze zmianą przeznaczenia gruntów rolnych na nierolnicze. Mowa przede wszystkim o zmianie miejscowego planu zagospodarowania lub ustaleniu warunków zabudowy. Należy w tym celu udać się do gminnego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej. Jeżeli chodzi o drugi etap to jest to wyłączenie z gruntu rolnej produkcji, które następuje w drodze decyzji wydanej przez starostę powiatowego bądź innego włodarza. W tym przypadku taka decyzja nie jest wymagana zawsze. (uprawnienia budowlane program)
- W przypadku ewentualnego rozważania budowy siedliska na działce rolnej powinniśmy wiedzieć, że mogą to zrobić jedynie Ci, którzy dysponują gruntem o powierzchni co najmniej 1 ha, z wykształceniem rolniczym lub minimum 5-letnim stażem pracy w gospodarstwie rolnym.
Budowa domu na działce leśnej
- Budowa domu na działce leśnej jest również ograniczonym typem budowy, ponieważ należy wiele w niej zmienić. W pierwszej kolejności zmiany wymaga jej przeznaczenie. Jeżeli uda nam się tego dokonać to niewątpliwie kolejnym krokiem powinno być wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. Jest to jednak każdorazowo decyzja dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
- Jeżeli chodzi o odleśnienie takiej działki to z pewnością większe pole manewru będziemy mieć, jeżeli w ewidencji gruntów jest ona opisana jako nieużytki. Jeżeli nie ma takiej ewidencji gruntów wystarczy zapis dotyczący tego, że jest ona innym gruntem o najniższej przydatności produkcyjnej.
- Aby doszło do zmiany przeznaczenia działki konieczna jest zgoda Ministra Środowiska. Ma to miejsce w przypadku, jeżeli okaże się, że jest ona własnością skarbu państwa. Jeżeli tak nie jest to musimy poczekać na decyzję w tej sprawie marszałka województwa.
- Aby dokonać zmiany przeznaczenia należy najpierw udać się do wójta bądź innego włodarza danej miejscowości, który w następnej kolejności będzie mógł wnieść o zmianę przeznaczenia takiej działki do wyższych organów. Usługa ta jest płatna, chyba że uda nam się na danej działce wybudować dom do powierzchni 500 m2. (uprawnienia budowlane segregator)
Budowa domu na działkach rekreacyjnych
- Tak jak w pozostałych przypadkach mamy do czynienia z ograniczeniami. Można wybudować na takiej działce dom jedynie wówczas, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidział taką możliwość.
- Aby zmienić status działki na budowlaną, należy wystąpić do urzędu z prośbą o zmianę przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Nie da się ukryć, że proces ten nie należy do najkrótszych, ponieważ może trwać nawet kilka lat.
- Pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić, czy dana działka nie leży w strefie ochrony konserwatorskiej lub na terenie chronionym. Jeżeli tak, z pewnością znacznie trudniej będzie nam uzyskać pozwolenie na budowę. (uprawnienia budowlane 2023)