Wymiary i zachowanie
Big Black to duży brat powszechnie znanych klocków Lego. Te betonowe bloki dostępne są w różnych rozmiarach, aby służyć do stworzenia najróżniejszych budowli. Żaden wymiar nie posiada jednak zbrojenia. To bloki odlewane z betonu klasy C25/30, posiadające dodatkowe otwory i uchwyty. Te umożliwiają szybki i bezproblemowy montaż/demontaż, tak jak w przypadku mich mniejszych, plastikowych odpowiedników. (program egzaminu na uprawnienia)
Tworzenie
Bloki betonowe typu Lego tworzy się korzystając z przeróżnych form odlewniczych. Ich proces wiązania trwa zazwyczaj około 24 godzin. Nie nadają się jednak one od razu do montażu. Powinno się czekać około 2 tygodni od wyjęcia z formy, by całość w pełni się uformowała i związała, to zapewnia skuteczną wytrzymałość.
Na rynku można znaleźć również bloki dolewane. To elementy, które uległy uszkodzeniu podczas pierwszego tworzenia, najczęściej w momencie wyciągania ich z formy. Te bloki ponownie włożono i zalano betonem. Nie nadają się jednak one do tworzenia dużych, narażonych na eksploatacje budowli, ponieważ mają znacznie mniejszą wytrzymałość i o wiele gorsze parametry techniczne. (uprawnienia budowlane 2022)
Zastosowanie
Z uwagi na brak zbrojeń i specyficzny typ montażu, bloków typu Lego używa się zazwyczaj do tworzenia ścian magazynowych, wiat czy oporowych boksów. Nie są zalecane do budowy bloków mieszkalnych, domów jednorodzinnych czy hali spożywczych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Dom jednorodzinny
Co jednak ktoś pokusi się o tworzenie domu z bloków typu lego? Warto wybrać duże bloki. Najlepszym wyborem będą takie o wymiarach 1200 x 600 x 600 cm bądź 600 x 600 x 600 cm – długość, szerokość, wysokość. Waga bloku waga się w granicach 500/1000 kg. Wszystko zależy od ich wielkości i formy, z jakiej zostały wytworzone. (uprawnienia budowlane kontakt)
Przed blokami pojawić powinna się jednak płyta fundamentowana. Musi być ona wykonana z betonu o podwyższonej klasie wytrzymałości, mocniejszego niż tego, z którego zazwyczaj buduje się takiego rodzaju budowle. Dobrym rozwiązaniem będzie beton klasy C30/37, o grubości około 300 mm. Do tego należy dodać pręty żebrowe ze strzemionami, o wymiarach 300 x 200 mm. To stworzy mocną i wytrzymałą podstawę.
Następnie należy zadbać o podwójną warstwę polistyrenu ekstradowanego XPS, o grubości 50 mm. Ten izolować będzie spód. Taki materiał jest znacznie twardszy i bardziej wytrzymały na różnego typu zjawiska, np. nasiąka znacznie mniej niż tradycyjny styropian. Dodatkowo pod murem trzeba wykonać podwójne ławy fundamentowe, dodatkowo zbrojone podłużnymi prętami, aby całość opierała się na wiązaniach. W ten sposób wzmocni się siłę bloków i nada się wytrzymałość i nośność całej konstrukcji. Najczęstszym wyborem w polskich domach są płytki ceramiczne. Zatrzymują one wilgoć i zapobiegają wnikaniu wody w konstrukcję. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ciut unowocześnić wnętrza. Nie odchodząc od płytek, można wybrać takie znacznie większe bądź mniejsze niż 20 x 20 cm albo 30 x 30 cm. Warto pokusić się o takie w dużym formacie, np. 100 x 100 cm, taki płytki robią wrażenie i całkowicie zmieniają wnętrze. (segregator egzamin ustny uprawnienia)