fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Blachodachówka – zastosowanie, wady i zalety

Blachodachówka jest to blacha wytłaczana tak, by wyglądem przypominała dachówkę ceramiczną.

Egzamin na uprawnienia budowlane to jeden z ważniejszych egzaminów w życiu inżyniera. Na egzaminie ustnym pojawiają się pytania z praktyki budowlanej. Pytania te zawarte są w naszym programie oraz na blogu.

Zalety

Jest on trwała i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne ( m.in. promieniowanie słoneczne, opady deszczu i śniegu, zmienne temperatury). O trwałości i jakości blachodachówek decydują miejsce pochodzenia surowca wykorzystanego do jej produkcji. Ponadto ważna jest grubość ocynku na rdzeniu stalowym. Dodatkowo na trwałość wpływa też rodzaj maszyn służących do ich tłoczenia.

Najlepsze produkty są w stanie przetrwać dziesiątki lat.

Blachodachówka jest bardzo lekka, co pozwala na szybszy i prostszy montaż niż w przypadku dachówek ceramicznych. Jeden metr kwadratowy blachodachówki waży 4,7 kg, czyli 10 razy mniej niż dachówka ceramiczna. Nie nasiąka ona wodą i nie zwiększa masy przez wilgoć. Oznacza to znaczne zmniejszenie kosztów. Ich cena jest sporo niższa od dachówek ceramicznych. Nie warto jednak wybierać najtańszych blachodachówek, ponieważ są one wykonane najczęściej z cieńszego rdzenia oraz są pokryte cieńszą powłoką ochronną, przez co ich trwałość jest znacznie mniejsza.

 

Wady

Podstawową wadą blachodachówki jest słaba izolacyjność akustyczna. Opady deszczu, gradu oraz mocniejszy wiatr będą słyszalne na poddaszu. Blachodachówka pracuje pod wpływem zmian temperatury co również może powodować słyszalne dźwięki. Ten problem można jednak ograniczyć stosując wełnę mineralną, która jest także dobrym izolatorem akustycznym.

Blachodachówek nie można stosować na dachach o skomplikowanym kształcie. Aby blachodachówka mogła zostać użyta muszą być spełnione dwa warunki : odpowiedni kąt nachylenia oraz odpowiednia geometria dachu.

„W polskim budownictwie zwykle kąt nachylenia płaszczyzny dachu nie przekracza 45 stopni. mówi przedstawiciel firmy Ambit Pokrycia Dachowe

Zastosowanie

Blachodachówka jest materiałem powszechnie stosowanym. Stosuje się  do pokrycia dachowego domów jedno- i wielorodzinnych, obiektów użytkowych, a nawet obiektów sakralnych. Przez to, że ma ona niewielką wagę może być stosowana do renowacji starszych budynków, których więźba dachowa jest na tyle słaba, że nie jest w stanie utrzymać pokrycia z dachówek ceramicznych oraz innych materiałów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com