fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bezpieczniki w Twoim domu

Bezpieczniki stanowią podstawowe wyposażenie instalacji elektrycznej. Przede wszystkim montowane są w naszych mieszkaniach, w celu zapewnienia nam bezpieczeństwa energetycznego. Aby dobrze dookreślić, czym są oraz jakie mają działanie sprawdźmy, z jakimi ich rodzajami mamy do czynienia i jak je wymieniać bez problemów.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Bezpieczniki w Twoim domu

Czym jest?

Bezpiecznik przepięciowy jest to część instalacji elektrycznej. Jest on do niej podłączony i ma za zadanie chronić instalację i urządzenia, które są do niej podłączone. Bezpieczniki umieszczane są zarówno w starszych typach instalacji, jak i nowszych. Bezpiecznik przepięciowy zastąpił bezpieczniki topikowe, z którymi niegdyś mieliśmy do czynienia. Bezpiecznik zbudowany jest w taki sposób, że posiada główkę, która ma w sobie przycisk. Jeżeli zdecydujemy się go uruchomić to wówczas przycisk zabezpieczający zostanie wyrzucony na zewnątrz. Dzięki temu chronimy całość instalacji elektrycznej i poszczególne urządzenia przez awarią. Jeżeli usterka zostanie naprawiona – wówczas możemy ponownie wcisnąć wyrzucony przycisk, co będzie skutkowało automatycznym włączeniem całości instalacji elektrycznej.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Rodzaje

W standardzie bezpieczniki dzieli się na trzy klasy zabezpieczeń. W praktyce w ofertach producentów możemy znaleźć także czwartą klasę. Klasa bezpiecznika informuje nas o tym, jakie ma on konkretnie parametry. Wśród rodzajów bezpieczników wyróżniamy:

  • Bezpieczniki elektryczne klasy A – mają swoje zastosowanie w przypadku instalacji przy liniach przemysłowych niskiego napięcia. Bardzo rzadko są stosowane w naszych domach.
  • Bezpiecznik przepięciowy klasy B – ma za zadanie ochronić budynek, a przede wszystkim jego instalację odgromową oraz tą, która jest podłączona do linii kablowych i napowietrznik. W środku bezpiecznika klasy B znajdziemy iskiernik, który odpowiada za gaszenie łuku elektrycznego.
  • Bezpieczniki elektryczne klasy C – jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa instalacji elektrycznej przez przepięciami do 11,5 kV. Mowa więc o przepięciach, które bezpiecznik klasy B może przepuścić, powodując uszkodzenie podłączonego do instalacji sprzętu. W ofercie producentów znajdziemy także bezpieczniki B+C. Mają one za zadanie zabezpieczać nasze domowe instalacje elektryczne.
  • Bezpieczniki elektryczne klasy D – są to bezpieczniki, które powstrzymują niskie przepięcia. Można stosować go miejscowo, więc w praktyce nie stanowi on całości instalacji elektrycznej. Ma za zadanie zabezpieczyć poszczególne urządzenia, które są do niej podłączone. Najczęściej stanowi ochronę szczególnie wrażliwej elektroniki, która nie jest odporna nawet na niskie skoki napięcia.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Bezpiecznik różnicowy

Bezpiecznik różnicowy można traktować jako kolejne zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Ma za zadanie odciąć zasilanie elektryczne, gdy pojawią się prądy ujemne. Obecnie jest on elementem kluczowym w przypadku instalacji zasilania elektrycznego w domach w nowym budownictwie. Nie sprawdzi się tam, gdzie mamy do czynienia ze starszą instalacją PEN, ponieważ po prostu nie będzie wówczas działać. Bezpiecznik różnicowy analizuje napięcie prądu wpływającego i wypływającego. Jeżeli dostrzeże prąd ujemny, wówczas odcina zasilanie. Mowa o sytuacjach, w których dojdzie do awarii jakiegoś urządzenia, które jest podłączone do zasilania elektrycznego, np. bojler, w którym doszło do zwarcia. Dzięki jego obecności i działaniu możemy uniknąć awarii całej instalacji elektrycznej. (uprawnienia budowlane program) 

Oznaczenia

Poszczególne rodzaje bezpieczników mają następujące oznaczenia:

  • g – bezpieczniki pełnozakresowe.
  • a – bezpieczniki niepełno zakresowe.
  • M – bezpieczniki do silników.
  • L – bezpieczniki do przewodów.
  • G – bezpieczniki ogólnego przeznaczenia.
  • UR – bezpieczniki ultraszybkie.
  • F – bezpieczniki szybkie.
  • D – bezpieczniki do użytku domowego, tak zwane korki.

Instalacje elektryczne mają oznaczenia takie jak:

  • PE – to przewody ochronne.
  • L – przewody fazowe.
  • PE1 – listwa zaciskowa do przewodu ochronnego.
  • SPD – ochronnik przepięciowy.
  • N – przewodu neutralne.
  • N1 – listwa zaciskowa do przewodów neutralnych.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com