Warunki Techniczne
Wedle tych regulacji prawnych budynek musi być tak zaprojektowany i wykonany, aby ograniczać możliwość powstanie pożaru oraz jego siły, w przypadku takiego wystąpienia. W Warunkach technicznych znajdziecie wymagania i wytyczne dotyczące konstrukcji budynków, rodzaju materiałów oraz usytuowania budowli. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Wedle nich budynek powinien stworzony być tak, aby zapewniać konkretne zachowania w trakcie wybuchu pożaru:
- Konstrukcja musi uwzględnić drogę bezpieczeństwa dla ekip ratowniczych;
- Należy wziąć pod uwagę możliwość ewakuacji ludzi;
- Konstrukcja powinna zachować nośność przez określony czas, pomimo szalejącego pożaru;
- Materiały powinny ograniczać rozprzestrzenianie się ognia i dymu wewnątrz budynku;
- Całość musi ograniczać rozprzestrzenianie się pożaru na sąsiednie budowle i przyległe tereny.
Wybór materiałów
Najczęściej wybieranym materiałem w obecnych czasach jest wełna mineralna. Służy ona do ocieplania dachów, ścian, podłóg, a nawet instalacji. Do wyboru są dwie: szklana i skalna. Obie zapewniają komfort cieplno-wilgotnościowy, lepszą akustykę i bezpieczeństwo pożarowe. Dodatkowo wełna jest produktem ekologicznym, z którego zostaje niewiele odpadów. (program egzaminu na uprawnienia)
Wełna mineralna jest niepalna, nie wspomaga rozwoju pożaru i nie rozprzestrzenia go. Dodatkowo w razie takiej sytuacji nie wytwarza trującego dymu, dzięki czemu nie jest zagrożeniem dla ludzi. (uprawnienia budowlane 2022)
Zalety wełny mineralnej
Wełna mineralna zapewnia:
- skuteczną izolację termiczną;
- paroprzepuszczalność;
- komfort akustyczny;
- niepalną izolację;
- ograniczenie ryzyka pożarowego;
- komfort cieplno-wilgotnościowy.
Dzięki tym cecho wełna jest nie tylko bezpieczna, ale i skuteczna. Nada się zarówno do izolacji ścian, jak i dachów. Dodatkowo wpływa na przepływ akustyki w mieszkaniu. Co może być bardzo ważne we wszelkich budynkach mieszkalnych albo biurowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Grubość ocieplenia
Wedle norm izolacja powinna wynosić minimum 30 cm. Jednak w przypadku domów energooszczędnych, lepiej zwiększyć tę grubość o 10 cm. 40 centymetrów będzie idealne dla takich budynków. Do tego warto zamontować przegrodę budowlaną, która sprawdzi się pod względem termiczno-wilgotnościowym. Warto też pamiętać, aby nie sugerować się bezpośrednio wymaganiami prawnymi. Lepiej zrobić znacznie lepszą izolację, niż podana jest w normach. To przyniesie korzyści na lata. Komfort termiczny zapewnia izolację zimą. Dzięki czemu zwiększa wygodę użytkowania oraz zmniejsza koszty. Natomiast latem zapewnia przyjemny chłód. (uprawnienia budowlane kontakt)