Definicja
Barety to wielkowymiarowe pale wiercące, będące dokładnie krótkimi odcinkami ścian szczelinowych. Używane są ze względu na swoją dużą nośność oraz sztywność poprzeczną i osiową. Używa się ich głównie jako elementów oporowych, fundamentów i podparć słupów. Korzysta się z nich tylko, wykorzystując metodę stropową wykopów.
Zastosowanie
Ten element odznacza się bardzo dużą nośnością pionową i sztywnością poprzeczną na tak wysokim poziomie, w jakim nie występują zwykłe palety wiercone. Maksymalna nośność graniczna baret przekracza 50 MN. Warto zaznaczyć, że w przypadku nośności bocznych te wartości są mniejsze, ale i tak sięgają od 10 do 25 MN. Najczęściej korzysta się z baret o grubości 60/80 centymetrów. Dzięki temu mogą one przenosić większe obciążenia przez opór pobocznicy. (program egzaminu na uprawnienia)
Ważną cechą baret jest ogromna nośność obciążeń bocznych. Nie ulega on żadnym zakłóceniom i zachowuje się jak sztywny fundament. Za to działanie odpowiada poprawna praca pali zginanych, które decydują o wytrzymałości na zginanie. W przypadku baret o przekroju 280 na 80 centymetrów nośność wynosi pomiędzy 2-3 MN. Znaczący wpływ na to będzie miało utwierdzenie głowicy przy zwieńczeniu, to zwiększa sztywność całości o 50%, a nawet 100. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wymiary
Według normy wykonawczej PN-EN 1536+A1:2015-08E barety mogą mieć maksymalny przekrój 15 metrów kwadratowych. Ich grubość nie powinna być mniejsza niż 40 centymetrów, ale górne granice nie są określany. Jeśli jednak chodzi o stosunek największego i najmniejszego wymiaru przekroju, nie może być on większy niż 6. Tylko dzięki temu baret może być jednym spójnym elementem, nawet w przypadku złożonego kształtu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Barety najczęściej przyjmują przekroje i kształty taki jak narzędzia głębiące – owalne albo prostokątne. Najczęstszymi wielkościami są przekroje 60 x 250 centymetrów bądź 100 x 280. Występują również większe, jeśli zachodzi taka potrzeba. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Zalety
Barety mają ogrom zalet, które przyczyniają się do częstego wykorzystywania ich na budowach. Do głównych z nich warto zaliczyć: (uprawnienia budowlane 2022)
- Dużą nośność pionową;
- Ogromną sztywność na obciążenia pionowe;
- Łatwość pokonywania przeszkód pojawiających się w gruncie;
- Możliwość stosowania na dużych głębokościach – ponad 100 metrów;
- Swoboda kształtowania złożonych przekrojów łatwych w transporcie.