fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Badania zmiany objętości zgodnie z normą RWPG

Badanie zmiany objętości na plackach z zaczynu normowego

W przypadku badania zmiany objętości na plackach z zaczynu normowego według normy RWPG, stosuje się następujące przyrządy:

– wanna ze szczelną pokrywą z ocynkowanej stali lub mas plastycznych oraz rusztem, pod którym jest woda,

– zbiornika do gorącej kąpieli – woda w zbiorniku powinna zakrywać placki umieszczone na ruszcie do wysokości 4-6 cm,

– autoklaw z manometrem, który jest dostosowany do ciśnienia 20 atm pary wodnej.

Badanie przebiega następująco (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Z zaczynu należy uformować 4 placki. Następnie należy ułożyć je w wannie i zostawić na 24 godziny. Po upływie tego czasu powinno się umieścić 2 placki w zbiorniku, podgrzać wodę do wrzenia i podtrzymywać wrzenie przez 3 godziny. Po tym czasie należy ochłodzić wodę, wyjąć placki i je wytrzeć. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ich w autoklawie nad wodą. Należy doprowadzić do wytworzenia pary wodnej o ciśnieniu 20 atm. Powinno się to ciśnienie utrzymywać przez 3 godziny. Po tym czasie, w ciągu 1 godziny stopniowo doprowadzić do ciśnienia atmosferycznego.

Do oceny cementu stosuje się te same kryteria, co w przypadku normy polskiej.

Badania zmiany objętości zgodnie z normą RWPG

Badanie zmiany objętości metodą Kałlanniewa

Badanie oraz interpretacja wyników powinna być przeprowadzona w ten sam sposób jak w przypadku metody Le Chateliera. Jedyną różnicą jest to, że zaczyn cementowy umieszcza się w krążku, a zmianę objętości mierzy się dilatometrem. Krążek, który się wypełnia, wykonany jest ze sprężystej mosiężnej lub brązowej stali. Ma ona grubość 0,5 mm (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Z kolei dilatometr zbudowany jest z podstawki i czujnika zegarowego z odpowiednimi końcówkami z nierdzewnej stali.

Zwietrzenie cementu

Cement, który przechowuje się przez dłuższy czas, zmienia swoje własności. Szybkość zwietrzenia cementu zależy w dużej mierze od warunków, w jakich się go przechowuje. W przepisach normowych uwzględnia się czas, w którym dany cement powinien zachować wszystkie swoje własności.

Do zewnętrznych oznak zleżenia cementów zalicza się:

– spadek ciężaru spowodowany uwodnieniem ziaren,

– wzrost strat prażeniowych,

– spadek ciężaru nasypowego,

– zgrudkowanie,

– wzrost wodożądności,

– zmiana czasu wiązania (do ok. 1,5 roku przedłużenie, później przyspieszenie o powolny powrót do normy),

– obniżenie wytrzymałości,

– spadek koloryczności.

Jednocześnie nie oznacza to, że zleżałego cementu nie można użyć (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Na przykład w sytuacji, kiedy grudki, które znajdują się w zleżałym cemencie, można rozgnieść, oznacza to, że jego aktywność jest mniejsza o kilka procent. Można go wykorzystać do betonu. Jednak konieczne jest zwiększenie jego ilości, żeby wskaźnik cementowo-wodny był wyższy o 10% w stosunku do pierwotnie przyjętego.

Jednak kiedy nie można rozgnieść grudek, to cement należy przesiać przez sito 2 mm. Jeżeli twardych grudek jest mniej niż 30% w stosunku wagowym, to można wykorzystać przesiany cement. Jednak wcześniej należy sprawdzić jego wytrzymałość. Jednocześnie należy również zwiększyć wskaźnik cementowo-wodny o 20% w stosunku do pierwotnie przyjętego

W sytuacji, kiedy zbrylonego cementu, którego nie można rozkruszyć, jest więcej niż 80% w stosunku wagowym, to przesianego cement używa się jedynie po przeprowadzeniu badań wytrzymałościowych. Wykorzystuje się go najczęściej na budowie do robót, które nie są odpowiedzialne. Jeżeli ze względu na zwietrzenie nie można zużyć cementu, należy odesłać go do cementowni do wtórnego przerobu.

Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com