fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Badania kwadrateli

Badania kwadrateli przeprowadza się w taki sam sposób jak badania zwykłych kafli (egzamin na uprawnienia budowlane). Ścienne płytki szkliwione to wyroby wypalane z gliny. Ich czerep jest drobnoporowaty i pokryty od licowej strony warstwą szkliwa. Przy wyrabianiu płytek glina musi być dobrze dobrana. W zależności od barwy oraz od samego wyrobu stosuje się żelaziste gliny, fajansowe czy margliste. Używa się także domieszek kaolinitu. Są one niezbędne np. przy białych czy kremowych płytkach. Masa musi zostać starannie przygotowana. Zastosowanie znajduje tu mielenie, szlamowanie, mieszanie i rozdrabnianie.

Badania kwadrateli
Badania kwadrateli

Formowanie

Formowanie odbywa się na mokro albo z półsuchej masy, której wilgotność wynosi 7% (testy uprawnienia budowlane). Wykonuje się je w takim wypadku na hydraulicznych prasach, używając do tego celu wysokiego ciśnienia. Szkliwo powinno posiadać taki sam współczynnik cieplnej rozszerzalności jak czerep. W skład szkliwa wchodzi przede wszystkim krzemionka oraz topniki takie jak; tlenki ołowiu, wapnia, baru, sodu, antymonu itd. Wypalanie może być jednokrotne bądź dwukrotne. Najczęściej stosuje się dwukrotne, które polega na tym, że w pierwszej kolejności wypala się czerep, potem nanosi szkliwo a w końcowym etapie następuje ostateczne wypalanie.

Badania związane ze ściskaniem

Badania związane ze ciskaniem wykonuje się na 5 próbkach. Są one zaopatrzone po obu stronach krawędzi w listwy mających grubość 10 mm z cementowej zaprawy w stosunku 1:1. Po stwardnieniu zaprawy i wysuszeniu płytkę poddaje się w prasie ściskaniu tak, aby nacisk rozkładał się równomiernie (uprawnienia budowlane – egzamin). Aby zbadać odporność na uderzenie próbkę wciska się spodnią stroną w wilgotny piasek. Na wysokości 50 cm nad płytką na nitce zawiesza się stalową kulę, której ciężar wynosi 50 kg. Nitkę przecina się i kula spada. Jej uderzenie może spowodować lekkie wgniecenie lecz nie może uszkodzić danej płytki. Wszystkie wymagania techniczne oraz cechy mechaniczne i fizyczne zawiera norma PN-55/B-12031 oraz norma PN-57/B-12033.

Majolikowe płyty

Majolikowe płyty mają różne barwy (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Ścienne płytki powinny wykazywać w przełomie ścisłą, drobnoziarnistą strukturę, bez rozwarstwień oraz pęcherzyków. Nasiąkliwość tego rodzaju płyt nie powinna wynosić więcej niż 13% wagowo. Dla I gatunku wytrzymałość związana ze ściskaniem powinna wynosić 200, dla II 180 a w przypadku III gatunku wytrzymałość powinna mieć wartość 160 kG/cm². Dolnośląska wytwórnia, która znajduje się Przyborsku produkuje płytki mające odmienne wymiary. Dodatkowo wyrabiane płytki są szkliwione dwustronnie i mają przeznaczenie na przepierzenia m.in. w garderobach. Z punktu widzenia barwy płytki dzielą się na kremowe oraz białe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com