fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Asfalt

Asfalt to substancja naturalnego pochodzenia albo otrzymywana poprzez przeróbkę ropy naftowej (nauka do uprawnień budowlanych). Stanowią w niej najcięższy rodzaj frakcji. Asfalt składa się przede wszystkim z węglowodorów oraz w małych ilościach z siarki i tlenu. Naturalne asfalty wykazują duży rozrzut wyników w zależności od swojego pochodzenia oraz od zawartości domieszek. Asfalty to koloidalne ciała, tak samo jak żywica, kauczuk itp. Mogą być one uważane ze newtonowskie albo nietypowe ciecze. Często identyczne bądź też podobne cechy jak asfalt wykazują też ziemne woski, paki otrzymywane w wyniku suchej destylacji kamiennego węgla, torfu itp.

Asfalt
Asfalt

Skąd pochodzi nazwa „asfalt”?

Nazwa asfalt pochodzi z języka greckiego – asfaltes- co oznacza wytrzymały, mocny. Rzymianie nazywali go pixtumens, czyli gotująca smoła. Stąd też wzięła się nazwa bitum. Asfalt stosuje się na budowie już od 5 tysięcy lat. W średnich wiekach był zapomniany. Dopiero w XVIII wieku, a jeszcze bardziej w XIX ponownie wprowadzono go do branży budowlanej. Słowo asfalt zawsze trzeba uzupełnić dodatkowym określeniem np. asfalt ponaftowy, naturalny itp. W Polsce spotyka się asfalty naturalne w piaskowych i wapiennych skałach. Są to małe ilości, dlatego też ich eksploatacja się nie opłaca (program na uprawnienia budowlane). Z naturalnych asfaltów najczęściej stosowany w Polsce był Trinidad. Był to jeden z najlepszych rodzajów, w którym to wszystkie chemiczne procesy były już dawno zakończone.

Badanie ciągliwości asfaltu

Badanie ciągliwości zawiera norma PN/C-04132 (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Trzy foremki złożone układa się na polerowanej metalowej płytce. Jest ona powleczona cienką warstwą kleju z gliceryny i dekstryny albo z płynnego mydła. Boki także muszą być posmarowane. Do foremek wlewa się następnie badany uprzednio roztopiony asfalt, który był podgrzany do 80-^100°C. Jest to temperatura wyższa od mięknienia. Takie foremki pozostawia się na godzinę w 14-^25°C. Po upływie czasu ogrzanym nożem ścina się nadmiar asfaltu i wkłada się ponownie do foremki na kolejną godzinę, do termostatu. Termostat napełnia się wodą o temperaturze 25°C. Kolejno foremki umieszcza się po odjęciu części bocznych w skrzyni z wodą, która ma taką samą temperaturę. Tu następuje proces rozciągania.

Zastosowanie asfaltu

Dużym zastosowaniem cieszy się asfalt w papowym przemyśle czy w drogownictwie. Najbardziej stosowanymi w budownictwie asfaltami są ponadnaftowe. Otrzymuje się je podczas destylacji ropy naftowej. Dzięki swoim właściwościom asfalty sprawdzają się świetnie do stosowania ich jako zabezpieczającej powłoki od wody oraz od innych atmosferycznych czynników. Dobrze zabezpieczają także przed działaniem ługów oraz kwasów (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com