BHP na placu budowy
Bezpieczeństwo na budowie jest tematem niezwykle ważnym. Kiedy porównujemy statystyki wypadkowości na placach budowy, a w innych miejscach pracy, z łatwością możemy zauważyć, że jest to miejsce szczególnie narażone na wypadki śmiertelne i ciężkie. Wypadki spowodowane przez upadek, potknięcie się lub spadający z góry przedmiot występują w (15%), przez niewłaściwy sposób użycia narzędzi (13%), upadek z wysokości (11%), wciagnięcie do dołu lub zasypanie (3%). (uprawnienia budowlane 2019)
Bazując na opiniach pracodawców w statystycznych kartach wypadków ok. 70% przyczyn wynikało z braku ostrożności osób poszkodowanych. O ile przyczyny techniczne, które wynikały z wad konstrukcyjnych i nieodpowiedniej eksploatacji urządzeń technicznych i maszyn stanowiły około 13%, 17% wynikało z zaniedbań przy ogólnej organizacji pracy lub stanowisk. Aby zapobiec i wyeliminować zagrożenia związane z prowadzeniem robót, inwestor lub kierownik budowy ma obowiązek zapewnić opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. (akty prawne do nauki na uprawnienia budowlane)
Artykuły BHP są niezbędne na placu budowy
Podstawą na placu budowy jest dobrze dobrana odzież ochronna i obuwie. Do tego należą wygodne długie spodnie odporne na rozdarcia, z bawełny czystej lub z domieszką poliestru. Obuwie robocze powinno być wyposażone w antypoślizgową podeszwę oraz wkładkę antyprzebiciową. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)
Kiedy w grę wchodzą prace brudzące należy ubrać kombinezon flizelinowy. W przypadku miejsc, w których zagrożeniem jest uraz stawu skokowego, powinno zakładać się buty za kostkę. Aby zapewnić pewniejszy chwyt i ochronić dłonie przed urazami, trzeba zaopatrzyć się w rękawice. Aby uchronić oczy od szkodliwego działania pyłu, wiórów, opiłków metalu, żrących płynów i iskier należy zakładać okulary ochronne. Okulary te powinny być ze szkłem zachodzącym na boki twarzy. Nie można zapomnieć o maskach ochronnych przeciwpyłowych i przeciwgazowych. Niezbędnym zabezpieczeniem głowy jest kask wykonany z mocnego plastiku. Kiedy jest mowa o pracy na wysokościach nie obędzie się również bez uprzęży dekarskich. (segregator z aktami prawnymi do nauki na uprawnienia)
Pozostałe środki ochrony
Ważna jest też organizacja placu budowy. Aby uniemożliwić się osobom nieupoważnionym na obszar robót, ważne jest ogrodzenie terenu. W przypadku niebezpieczeństwa, które spowodowane jest ryzykiem spadania przedmiotów, trzeba określić strefy niebezpieczne. Drogi wewnętrzne muszą być dostosowane do potrzeb używanych środków transportowych, nie mogą być zaniedbane i muszą być odpowiednio utwardzone. Zarówno drogi piesze, jak i te dla wózków i taczek nie mogą mieć zbyt dużego nachylenia. Energię elektryczną doprowadzają wyłącznie osoby wykwalifikowane. Zawsze należy przestrzegać zasad składowania materiałów budowlanych. Nie można również lekceważyć ani urządzeń elektrycznych, ani prowadzenia robót ziemnych. Maszyny i urządzenia techniczne muszą również przejść ogrom procedur, zanim wejdą do użytku budowlanego. Jak dobrze wiadomo, zdecydowana większość wypadków występuje wskutek nieodpowiedzialnej pracy na wysokości. Oprócz odpowiednich środków ochrony indywidualnej, nie można zaniedbać środków ochrony zbiorowej. Należą do nich akich jak: balustrady, rusztowania i ruchome podesty robocze, siatki oraz daszki.