fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Leca® BLOK w budownictwie mieszkalnym

Ściany oddzielające poszczególne mieszkania od klatek schodowych i korytarzy muszą spełniać wymogi związane z termiczną izolacyjnością, gdzie U≤1W/m²K. Akustyczna i termiczna izolacja zapewniają tzw. godzenie wody z ogniem. Lekkie rodzaje materiałów są dobrym wyborem przy zapewnieniu termicznej izolacji, a ciężkie materiały pełnią rolę dobrego akustycznego izolatora. Wcześniej ściany oddzielające mieszkania od klatek i korytarzy budowało się jako warstwowy rodzaj ścian z izolacyjnych płyt i akustycznych bloczków. Jako przykrycie stosowano kartonowo – gipsowe płyty. Grubość tego rodzaju ścian wynosiła między 26 a 28 cm. Okładziny na klatkach były w związku z tym narażone na wszelkie uszkodzenia np. wnosząc na górę rower czy meble. Po przeprowadzeniu badań w 2021 roku w systemie Leca® BLOK został wprowadzony nowy rodzaj bloczka akustycznego 22KS.(uprawnienia budowlane kontakt)

Leca® BLOK w budownictwie mieszkalnym
Leca® BLOK w budownictwie mieszkalnym

Łączenie ścian akustycznymi bloczkami Leca® BLOK

W łączeniu ścian akustycznymi bloczkami Leca® BLOK z innymi rodzajami ścian trzeba co drugą warstwę albo nawet co trzecią zastosować tzw. sztraby, czyli murarskie typowe wiązania(uprawnienia budowlane 2022). Łączenie prostopadłych ścian stosując metalowe łączniki i robienie tego na tzw. styk nie zapewni wymaganej akustycznej izolacyjności. Mając do czynienia z wypełniającymi ścianami w czasie wykonywania prac murarskich trzeba do maksimum ograniczyć pojawianie się pod stropami szczelin. Do tego celu stosuje się pogrubienie ostatnich poziomych spoin. Szczelina znajdująca się pod stropem może wynosić maksymalnie 2 cm. W pierwszym etapie szczelinę na 1/5 grubości muru wypełnia się przy pomocy zaprawy. Należy dokonać tego tylko z jednej strony. Z drugiej strony wolną przestrzeń wypełnić należy mineralną wełną. Tu także należy zostawić szczelinę wynoszącą ok. 1/5 grubości muru i nanieść w nią zaprawę.(uprawnienia budowlane program)

Zachowanie szczelności przy murowaniu

Ciśnienie akustyczne występuje w związku z dźwiękiem, czyli z akustyką. Dobrym porównaniem do ciśnienia akustycznego jest ciśnienie, jakie ma opona. Jeżeli nie posiada ona żadnej dziury, oznacza to bezproblemową jazdę. Pojawiająca się niewielka nieszczelność sprawi problem. I tak samo jest z akustyką w branży budowlanej. Jeżeli pomiędzy murem dojdzie do nieszczelności, akustyczna izolacyjność obniży się o parę decybeli. Do prac murarskich należy stosować odpowiednie zaprawy. Przy działowych ścianach oraz ścianach wypełniających wytrzymałość zaprawy musi być na podobnym poziomie co wytrzymałość bloczków. Przy Konstrukcyjnych i nośnych ścianach zaprawa musi odpowiadać założonym konstrukcyjnym obliczeniom.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Ograniczanie na ścianie puszek i gniazd

Ściany powinny mieć ograniczone do absolutnego minimum bruzdy gniazd oraz puszek, które wpuszcza się w mur. Nie można zastosować tu tzw. przestrzału, czyli wykonania po dwóch stronach ścian w tym samym miejscu puszek albo gniazd. Na dwóch płaszczyznach ściany odległość, jaka powinna wynosić między ewentualnymi bruzdami i instalacyjnymi puszkami nie może osiągać mniejszej wartości niż 60 cm.  Podczas projektowania budynku należy uwzględnić te wszystkie parametry, aby później nie dokonywać poprawek na etapie wykonawczym.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com